През изминалата 2023 г. са установени редица нарушения в заведенията за психично болни у нас, сочи доклад на „Медицински надзор“, цитиран от БТА.

Според данните от проверките 15 нарушения са установени от градската прокуратура и още 12 - от районите прокуратури. Най-чести са нарушенията на медицинския стандарт и на Закона за здравето. От полицията коментират, че проверките не са установили грубо отношение към настанените за лечение психично болни, като инспекцията е била направена изненадващо.

Депутатът Деница Сачева заяви, че трябва да има законови промени, инициирани от парламента. Целта е по-добро обслужване на тези пациенти. „В последните десетилетия Министерството на здравеопазването неглижира темата за общественото здраве и по-голямата информация, която се дава, е за болници и лекарства“, смята тя. 

„Липсата на информационна система и персонал изискват максимални усилия за промяна. Само с промяна в законодателството няма как да се случат новите неща, ако няма администрация, която да ги изпълнява“, посочи Сачева.

Тя призова да бъдат увеличени средствата за лечение и храноден на настанените в психиатрични болници. В момента работещите там дават лични средства, за да купуват храна на болните, каза още депутатът.

Катя Христова - началник на кабинета на омбудсмана, каза, че 12 години тези проблеми са били констатирани в поредни доклади. По думите ѝ случаят от Ловеч, при който при пожар изгоря жив 29-годишен пациент, поставя въпроса с използването на мерки за физическо ограничаване на настанени в тези болници.

Директорът на психиатричната болница „Св. Иван Рилски“ Цветеслава Гълъбова заяви, че лечебните сгради, в които са тези болници, не са строени за болници. „Става дума за складове, конюшни и други. Много е важно тези болници да бъдат закрити. Така не се прави медицина в XXI век. Няма как да реновираме тези сгради“, посочи тя. Тя коментира и ниското заплащане в сектора.

„У нас няма колани за физическо овладяване на пациентите. Ползват се тези, които са за анестезия, а те се късат. Има ръст на психози след използването на наркотици. Всеки четвърти е употребил тези вещества“, обясни още тя.

В бюджета за здравеопазване няма предвидени пари за увеличение на бюджета за психиатрична помощ, каза по време на дискусията здравният министър Христо Хинков.

На този фон проучване във Великобритания установи притеснителни резултати сред младите хора.

1 от 5 млади работещи отсъства от работа и училище заради влошено психично здраве. Това сочат данните за 2023 г. на ново проучване, проведено във Великобритания.

Според откритията почти една пета от младите не кандидатстват за работа въобще заради влошена психика. Щастието на работа, образованието, квалификациите и парите са в най-ниските си нива на Острова от последните над 15 години.

1 на всеки 10 души във Великобритания казва, че се чувства прекалено зле, за да работи.

1 на всеки 8 пък казва, че влошеното психично здраве го е спряло да се яви на интервю за работа през последната година. Повечето казват, че психиката им се е влошила заради пандемията и цената на живота, като близо 40% от хората посочват, че са постоянно или често депресирани.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement