Увеличава се броят на млади хора с психични заболявания. Според статистиката на Световната здравна организация всеки седми човек на възраст между 10 и 19 години е с подобен проблем.
В България също нараства броят на младежи, които търсят помощ и подкрепа.
Той е на 23 години. Ще го наречем Иван. Диагностициран е с аутизъм. И това е първото му посещение на младежката къща "Скрити лайкове" – място, на което младежи с психични проблеми получават помощ.
"Посещавам този център, за да се запозная с нови хора и да имам повече социален контакт и да разговарям по различни теми", каза той.
Иван съветва младежи, които се страхуват да признаят, че имат проблем, все пак да потърсят подкрепа.
"Когато търсят помощ и подкрепа да говорят със своите родители", добави той.
Клиничният психолог Юри Кацаров отбелязва, че сред основните фактори за развитие на психични проблеми сред младежите са изолацията и самотата.
"Това са най-често тревожно-депресивните състояния, включително и паническите. На следващо място може да се каже, че е употребата на психоактивни вещества", каза той.
"Проблеми с комуникацията, голяма част от младежите срещат липсата на социален кръг и подкрепа", смята психологът Петя Атанасова.
"Повече хора търсят вече услуги, свързани с терапия и рехабилитация. Министерство на здравеопазването обаче все още няма регистър на пациенти с психични заболявания", добави Албена Дробачка, която е ръководител на младежка къща "Скрити лайкове".
По репортажа работи стажант-репортерът Александра Ничева.