Лекарите от Спешната помощ са недоволни от новия списък с лекарства, които трябва да поставят на пациентите в линейките. Според медиците въвеждането му е необмислено и застрашава пациентите.
В русенския Център за спешна помощ все още не са закупили новите лекарства. Според лекарите повечето от тях не са им нужни и са опасни, ако се използват на терен. Други струват над 1000 лева и трябва да бъдат съхранявани в хладилник, какъвто в линейките няма.
Част от медикаментите са изключително скъпи, доста натоварващо за бюджета на Спешна помощ. Доколкото разбирам, в огромна част от центровете още не са започнали да се закупуват”, заяви д-р Борис Стоянов.
Според лекарите за пациентите е по-добре да бъдат закарани до болницата, вместо да се губи време за поставяне на лекарства или правене на проби за алергия, каквито съдържа новият списък.
„Част от медикаментите са напълно измислени и дори бих казал опасни за прилагане на пациентите в нашите условия. В болнични условия нещата стоят по съвсем друг начин. Самите колеги се страхуват и не желаят да ги правят в полеви условия, тъй като в целта си понякога да помогнем, да не се наложи така, че да навредим и застрашим живота на пациент”, допълни д-р Стоянов.
Медиците от Спешна помощ настояват да има ясно разписани правила и да се знае кой каква отговорност носи.
Председателят на Асоциацията на работещите в Спешната помощ - д-р Недка Дикова, настоя да стане ясно кой точно ще ги прави тези лекарства и къде точно е упоменато кой и в какви дози и кога трябва да прилага въпросния медикамент.
„Защо никой не ни попита как можем да ги подобрим точно тези лекарства, които най-широко използваме, а се спускат лекарства, които са за специалисти, за приемни отделения, за интензивни отделения, които са неприложими на територията на една линейка да бъдат направени”, попита д-р ДИкова.
От Асоциацията на работещите в Спешна помощ са изпратили писма до националните консултанти по кардиология и неврология, до Лекарския съюз и Асоциацията на фармацевтите, с което настояват за разрешаване на проблема.