„Горещото време винаги е предизвикателство за пациентите със сърдечно-съдови заболявания и ние вече имаме такива оплаквания, най-вече от пациенти, които вече са били с артериална хипертония. Горещите дни водят до понижаване на артериалното налягане и те не се чувстват комфортно“, каза пред bTV кардиологът Красимира Христова.
Тя каза, че горещината води до прегряване на организма или т.н. топлинен удар. „Прекомерната висока температура води до нарушаване на терморегулацията в организма, което води до повишаване на продукцията на протеини и до състояние на хипогликемия. Съветваме нашите пациенти да избягват горещините и да бъдат в охладени помещения, да се пият течности и да се ходи със светли дрехи“, добави Христова.
Кардиологът каза, че тези високи температури са опасни за възрастните пациенти и малките деца.
„Става дума за един много сериозен стрес за организма. Резките температурни колебания могат да провокират както сърдечно-съдови заболявания, така и едно общо неразположение и да се стигне до топлинен удар“, заяви общопрактикуващият лекар Мирослав Спасов.
„При такива резки температурни колебания нормалната микрофлора в нашите дихателни пътища също може да се активира и да стане патогенна за нас. Желателно е да избягваме рязък преход от топло на студено и обратното. Приемът на студени течности, които създават измамното усещане за разхлаждане, защото след това започва потене“, подчерта Спасов.
Съветите на лекарите – гледайте във видеото.