„Когато има заплаха от тероризъм, не може отделни държави членки, като България и Румъния, които са доказали техническа готовност, да бъдат оставени извън зоната за сигурност, защото това отслабва Европа”, подчерта вицепремиерът по европейските политики и лидер на „Движение България на гражданите“ Меглена Кунева в ефира на БНР.
Кунева коментира, че членството на България в Шенген е приоритет с особена важност за страната ни. По думите ѝ, трябва да бъде взето решение за присъединяването ни още през септември, за да може да бъдем приети през октомври. Според вицепремиера няма причина членството ни да бъде забавено, тъй като отговаряме на всички технически изисквания.
„Шенген е необходимост и то веднага – не след съдебната реформа, след Закона за съдебната власт, след ГПК, НПК или Наказателния кодекс. Още през септември трябва да се вземе решение, а през октомври да бъдем приети, защото изпълняваме всички технически критерии”.
Заради постоянно растящата заплаха от тероризъм, предстои границите на Шенген да бъдат променяни. По думите на Кунева, България не бива да остава извън този процес. Според вицепремиера приемането на България и Румъния трябва да се случи на Съвета по правосъдие и вътрешен ред през септември, за да бъде окончателно потвърдено на Европейски съвет в края на октомври.
Вицепремиерът коментира няколкото европейски страни, които се противопоставяха на приемането на България и Румъния в Шенген. Сред основните им аргументи е, че доверието в страните не може да расте, докато действа Механизмът за наблюдение на правосъдието и вътрешния ред.
„Това не е така. В договора, който сме подписали, пише, че когато страната влезе в ЕС, през 2007 г. започва да прилага Шенгенското законодателство. Когато всички технически условия са изпълнени, тогава влизаме в Шенгенското пространство. За нас и Румъния това беше през 2011 г.”, припомни Кунева и подчерта, че от осем страни, в момента само една не е казала „да“ на членството ни в Шенгенската зона.
Кунева подчерта, че не бива отделни държави членки да бъдат оставяни извън зоната на сигурност, в момент когато цяла Европа е поставена под заплаха от тероризъм и натиск от имигранти. Според нея, когато България няма достъп до пълната информация на Шенгенското пространство, „отслабваме както себе си, така и Европа”.
Относно съдебната реформа, Меглена Кунева предупреди, че обвързването й с приемането на страната в Шенген не трябва да отива по-далече от интереса на България и не е добре за нас.
Кунева припомни, че реформата в съдебната система е основната част от платформата на ДБГ и Реформаторския блок. Относно позицията на Димитър Делчев от ДБГ спрямо внесените нови предложение за промени в конституцията и високите очаквания, тя коментира, че „Тази негова позиция е израз на политическа принципност и това е запазена марка на ДБГ.
Ние ще продължим да настояваме за замяната на тайното с явно гласуване във ВСС, както и въвеждането на индивидуалната конституционна жалба – отдаването на тази възможност на Висшия адвокатски съвет сега е революционно, но това е само първата крачка”, подчерта Меглена Кунева.
Попитана за квотите за бежанците, Кунева обясни, че подобно разселване и пренасочване се прави, за да не се натоварват отделни държави. При вземането на решение дали и накъде да се насочат имигрантите се вземат предвид възможностите на всяка страна, както и редица други фактори.
Меглена Кунева коментира, че единната регистрация на РБ „...силен сигнал към хората, които ни подкрепяха досега и към тези, които тепърва ще ни дадат доверието си, че заедно можем да свършим много работа по реформите. Сигурна съм, че след този знак избирателите ни ще ни насочат мощна подкрепа към РБ на изборите”, допълни още лидерът на ДБГ.