Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на България. Това реши Конституционният съд (КС) днес. Пред МС се проведе и протест срещу решението на КС за Истанбулската конвенция.

От 12-те членове на КС с особено мнение са подписали решението четирима: Румен НенковГеорги АнгеловКонстантин Пенчев и Филип Димитров.

КС се произнесе по питането на ГЕРБ дали в конвенция се съдържат текстове, които противоречат на основния закон на страната. Искането е подписано от 75 народни представители от управляващата партия.

В питането се съдържат преписката за подготвената ратификация на документа от Народното събрание, както и 8 доклада от последните 4 години, които представляват анализ и оценка на възможността за прилагане на Истанбулската конвенция у нас.

Снимка: Явор Николов

„Ако обществото загуби способността да прави разлика между жена и мъж, борбата срещу насилието над жените остава само формален, но неизпълним ангажимент”, пише в мотивите на решението.

В парламента вносителите на питането до съда ГЕРБ и ВМРО се зарадваха от новината. От ГЕРБ заявиха, че когато има решение на КС, те трябва да се съобразят с него.

Снимка: Явор Николов

Основната част от Истанбулската конвенция е посветена на закрилата от домашно насилие. У нас всяка четвърта българка е била подложена на домашно насилие. Жена, чиято самоличност няма да разкрием, е на 45 години и с 28 години брак. Преди година и половина мъжът ѝ губи работата си и започва да упражнява насилие над нея.

„Институциите не ме подкрепят. Затова трябва да се криминализира това деяние”, казва тя.

„Уведомила съм полицията, имам прокурорска забрана и това го дразни явно. Но не го спира. Последните му нападения са от преди три дни. За една седмица три пъти го задържаха в районното. И задържат – пускат”, разказва тя.

Снимка: Явор Николов

Според експертите, работещи с жертви на домашно насилие, Истанбулската конвенция ще улесни създаването на кризисни центрове на територията на страната, в които да се предлага закрила – психологическа и правна.