Кризисен щаб в Каварна търси изход от ситуацията със заседналия кораб край Камен бряг. В него участваха представители на всички институции, включително министърът транспорта Христо Алексиев.

Няма яснота какви мерки да се предприемат за изтеглянето на кораба. Предстои разговор с частни компании, които да помогнат с изтеглянето му.

„Разпоредил съм постоянна връзка с екипажа, защото трябва да помислим и за хората, които са на кораба. Ще получаваме постоянна информация за случващото се. Очаква се влошаване на времето. Разпоредил съм търсенето на професионални „салвидж“ компании, които са специализирани в спасяването на кораби при такива ситуации“, обясни министърът.

По думите му днес той е разговарял с холандска компания, която е спасявала подводницата „Курск“ и ще се опита да състави план за извеждането на заседналия в български води кораб. 

Беше взето решение плавателният съд да бъде укрепен с 4-тонни котви, осигурени от Военноморските сили.

Доц. д-р Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски" обясни, че попадналите във водата торове действат като отрова, могат да блокират дишането на рибите и на някои други видове безгръбначни организми.

"Може да се стигне до един случай, който е бил 80-те, 90-те години – в бургаския залив, когато силното замърсяване, именно със същите азотни вещества, е предизвикало едно явление, което в световния океан е познато като "червен прилив", обясни ученият.

По думите му държавата не е подготвени да реагира адекватно на кризисна ситуация като тази.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement