Криза за лекарства в аптеките. Липсват масови антибиотици за деца и възрастни. За това алармират фармацевти и собственици на аптеки. 45 медикамента не могат да бъдат намерени в аптечната мрежа, казаха от Асоциацията на собствениците на аптеки.

След извънредните доставки на лекарства преди Нова година екип на bTV провери четири от най-големите аптеки дали имат пулмикорт и вентолин. Оказа се, че там ги няма.

Снимка: bTV

Вместо да се решава, проблемът се задълбочава, алармират аптекари. В сезона на грипа липсват и 45 антибиотика.

Едни от най-предписваните антибиотици нямат заместители, а медикаментите не са забранени за препродажба извън България.

Около 4000 опаковки от пулмикорт и вентолин стигнаха извънредно до 3300 аптеки, което означава по опаковка и половина. Освен в София и в по-малките градове пациентите трудно намират лекарства. 

Има двойно повишение на купуването на антибиотици за деца през декември 2022 г. в сравнение с 2021 г. и 10 пъти повече спрямо 2020-а, когато се търсеха лекарства за COVID инфекцията.

В социалните мрежи майки масово търсят и двете лекарства. В аптека в Ямбол от месеци няма вентолин и пулмикорт. В системата следят къде в града има единични бройки и изпращат там най-спешните клиенти.

Трудно се намират и противогрипни препарати, казват аптекари. От здравното министерство готвят законодателни промени, с които се търси решение на проблема.

"Липсват в складовете. Нито пулмикорт, нито вентолин. Хората търсят, защото има много болни деца, които имат нужда. Има деца, които непрекъснато трябва да са на пумикорт", каза фармацевтът Йонка Христова.

Фармацевтите предполагат, че лекарства се задържат от търговците по складовете, след което се препродават навън. Но това не е незаконно. 

Пред bTV здравният министър увери, че през януари, февруари и март ще по-големи доставки. От бранша призоват за по-засилен контрол от Агенцията по лекарствата към фирмите доставчици.

У нас бяха внесени извънредно инсулин, вентолин и пулмикорт, които за дни свършиха. През следващите месеци от януари до март здравното министерство планира по-големи доставки на лекарствата. 

По темата работиха Дани Атанасова и стажант-репортерът Симона Горчева.