„14 хил. са новоотпадналите от българската образователна система ученици”, съобщи образователният министър Красимир Вълчев в предаването „Тази сутрин” по bTV. По думите му това са основно деца заминали с родителите си в чужбина.
Около 60 хил. първокласници днес ще прекрачат прага на родните училища, а от тях около 10-15% са застрашени от отпадане, но са активирани всички механизми за задържането им в класната стая, коментира образователният министър.
„От 24 хил. деца, върнати миналата година, само 2 хил. са отпаднали”, обясни Вълчев. Според министърът на образованието основен акцент в образователната стратегия става предучилищното образование, за да не се получава парадоксът с деца, които в IV и V клас не могат да четат и пишат.
Голяма част от учениците са и в чужбина. Министърът обаче каза, че голяма част от българските общности в чужбина са се самоорганизирали и изпращат децата си предимно събота и неделя на допълнителни занимания, където те могат да учат български език.
Относно тежките раници, Вълчев коментира, че продължава закупуването на шкафчета в училищата. Направени са и препоръки учебните програми да бъдат структурирани по начин, който да не натоварва децата с излишни учебници, когато не им трябват.
„Два са основните проблеми на образованието – липсват млади учители, а има и населени места, където липсват дори класни стаи”, коментира Вълчев. Той обясни, че от всички училища у нас, в 90% от тях има излишък на места, докато само 10% трудно успяват да поберат учениците си. По думите му с има създадени програми, с които ще бъде разгледано колко деца има във всеки клас и ще се работи по нормалното им разпределяне.
„Има спад на резултатите в българското образование и това е факт”, заяви Вълчев. „Учителите също са демотивирани, но се надяваме с новите политики, това да се промени”, допълни той.
Според министърът на образование причината за многото останали места във висшите училища е завишеният прием, а не намаляващият брой на студентите.