Правителството преведе близо 4 милиона лева за заплати на ВМЗ-Сопот. Още този следобед 3100-те работници на завода получиха всички дължими възнаграждения. Парите са били осигурени благодарение на приключена оръжейна сделка, обяви премиерът Бойко Борисов на извънреден брифинг в Министерски съвет.
Малко по-късно от Министерство на финансите изпратиха писмо, в което обясняват, че средствата не са взети от държавния бюджет.
По думите на министър-председателя работниците в предприятието получават всички дължими заплати – за октомври, ноември и декември, включително и тази, която имат да вземат от понеделник. Досега задълженията на военния завод към служителите се изчисляваха на около 2,5 млн. лева.
Преди пресконференцията Борисов се срещна с председателите на двата основни синдиката. Подобна проява е насрочена и за вторник, когато ще се обсъдят нови мерки за оздравяване на предприятието.
Борисов обяви, че е изгубил доверието си в изпълнителния директор на ВМЗ Иван Стоенчев. „Не може цял месец аз да се занимавам с тази тема, което не е моя работа, при положение, че миналата година преведохме 6 млн. лева за заплати, а преди празниците – още един”, каза премиерът.
И двата синдиката изразиха задоволство от благополучния завършек на сагата с предприятието – поне по отношение на неизплатените заплати.
„Прекратяването на стачните действия ще даде възможност на завода да започне нормална работа”, посочи Димитров. Той заяви обаче, че оттук нататък трябва да стане ясно кой ще понесе отговорността и кой е виновен за натрупаните дългове на ВМЗ.
В Сопот първите пари по картите започнаха да пристигат малко след 13 часа и пред единствения банкомат в града веднага се изви опашка.
Протестиращите доскоро работници не можеха да повярват на сумите,които виждаха по сметките. Някои получиха по 1000 лева.
„Аз смятам от тези, колкото и да са малко, да заделя. Имам абитуриентка, поне една рокля, не много скъпа, но все пак да и купя нещо, да бъде като всички деца”, заяви служителката на ВМЗ Иванка Райчинова.
„Имах 6 лева, значи са ми превели 600 лева. 200 изтеглих, значи остават 400. Токът ми е 120 лева, кабел не съм плащал два месеца, за магазина ще оставя на жена ми”, пресметна Станчо Пулев.
Свикнали доскоро да похарчват едва по няколко лева, хората не можеха да се отпуснат с покупките. Основно се заеха да си набавят най-необходимото – мляко, хляб, кашкавал.