Експертите от Дирекцията за национален строителен контрол са констатирали, че след земетресението, което разлюля Пернишко с 5,8 по Рихтер на 22 май, собственици на жилища се опитват да представят козметични ремонти за аварийно-възстановителни.
"Има случай, в който като аварийно-възстановително мероприятие е предвидена доставка и монтаж на нова окачена алуминиева фасада върху метална конструкция за окачената фасада със стъклопакет "триплекс", обясни за БТА министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
При проверката е констатирано, че не за всички обекти са представени конструктивни становища, изготвени от проектанти с пълна правоспособност, с констатации за нанесените щети и с това дали е засегната конструкцията на сградите и конструктивните им елементи.
Част от представените становища съдържат противоречива и взаимоотричаща се информация. Подобен е случаят за всички обекти по списъка за Радомир.
ДНСК е препоръчала да се направи конструктивно обследване и конструктивни експертизи за евентуалната необходимост от укрепване на сгради, пострадали след
земетресението в Перник и Радомир. Сред тях са няколко училища, болници, поликлиники и детски градини в Перник, село Дивотино, Батановци, Радомир, както и Общинският младежки дом в Перник.
Министър Павлова се надява през следващия програмен период да стане възможно конструктивните подобрения в сградите, които ще се обновяват с европейски средства да става с пари от новата оперативна програма.
"Надяваме се, че този въпрос ще бъде включен в окончателната версия на регламентите", заяви министърът.