Коронавирусът с нови черни рекорди у нас - най-голям брой починали в рамките на денонощие и най-висок процент положителни проби от извършените изследвания.

Това показват данните на Единния информационен портал, според които починалите с инфекцията са над 100, а почти всеки втори тест е с положителен резултат.

Здравният министър обяви нови ограничителни мерки от четвъртък, а потокът от хора, желаещи да се тестват в мобилните пунктове пред големите болници не секва.

По данни на Единния информационен портал - излекуваните са 875, а починалите - 106. Здравният министър обаче уточни, че броят на починалите всъщност включва смъртните случаи за няколко поредни дни, които със закъснение са въведени в системата вчера, затова броят е толкова голям.

Последната заповед на министър Ангелов с мерки на национално ниво изтича на 12 ноември, т.е. четвъртък. Очаква се след това да има нова. Сред мерките в нея ще бъдат:

- нощните заведения остават затворени;
- ще има национален вечерен час за всички заведения, уточнява се дали да е  23 или 23:30 часа;
- училищата ще минават изцяло на онлайн обучение при 20% заболеваемост сред учениците.

Въпреки мерките, в основно училище "Пейо Яворов" в Бургас има болни и учители, и ученици. Учителката по математика е преболедувала COVID-19 и от вчера отново е в клас.

"Беше ми наистина тежко, но осъзнавам наистина, че присъственото обучение и за учениците е особено ефективно и важно. Още първия ден, в който се върнах в училище, разбрах това от реакцията на учениците, които ме посрещнаха с усмивка", разказа Славка Трънкова , учител по математика в ОУ "Пейо Яворов“.

Училището е провело анкета сред родителите - 62% са подкрепили идеята учениците от 5 до 7 клас да се обучават онлайн от вкъщи и от четвъртък това става факт.

"В момента имаме една колежка, която е с COVID, техническият секретар на училището също е с COVID, имаме 38 болни деца с грипоподобни симптоми, имаме 6 карантинирани и едно дете с COVID. Виждате колко е сериозна ситуацията в училище", заяви Мара Георгиева, директор, ОУ "Пейо К. Яворов".

Очакват се инструкции за по-големите ученици. За тях онлайн обучението приключва в четвъртък. Към момента няма решение на национално ниво дали те ще се върнат в класната стая в петък. Местните щабове обаче вече вземат решения в тази посока. Във Велико Търново например гимназистите остават онлайн до края на ноември.

"Образователната система трябва да излезе тотално в онлайн форма на обучение за поне 3 седмици, това го казват всички математици, епидемиолози и лекарите на първа линия, от медицинска гледна точка няма спор на тази тема", каза Петър Велков, образователен анализатор.

Засега е ясно само, че след четвъртък, училищата ще минават изцяло на онлайн обучение при 20 на сто болни ученици.

И докато се чакат новите решения - един от най-големите критици на властта затова как управлява кризата - доц. Атанас Мангъров - оглави клиниката за лечение на COVID пациенти в Инфекциозната болница в столицата.

"Проведох разговор с доц. Мангъров, лично съм го помолил да се включи в битката с коронавируса. Единственото ми изискване е да спазва строго противоепидемични мерки и предпазни средства", съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов.

"Сам поисках, защото мисля, че нещата там трябва да се променят малко по отношение на лечението, престоя, мерките за изолация и предпазване", обясни доц. Атанас Мангъров.

В столицата към момента няма недостиг на легла за COVID болни, твърди здравният министър.

И още към мерките на национално ниво, които ще са факт след четвъртък:

- университетите ще продължат онлайн, с малки изключения;
- "зелените коридори" за пазаруване в магазини ще са освен за възрастните и за хората с хронични заболявания. Все още не е ясно дали ще са от 8 до 10 ч. сутринта или от 14 до 16 ч. следобед;
- децата ще влизат в моловете с придружител.

До дни се очаква да се вземе решение и дали бързите антигенни тестове ще заместят PCR тестовете и резултатите от тях ще са достатъчни за поставяне в изолация и карантина.