Копие на австрийски дворец се издига в центъра на Плевен. Уникалната Върбенова къща е неподражаем образец на лукса и богатството от XIX век, но днес пустее.
Построена е през 1899 г. Чрез тази къща търговецът Христо Върбенов демонстрира властта и богатството си. Тройно стълбище, стенописи, винарна са част от архитектурните елементи, които възпроизвеждат точен модел на виенски дворец.
„И лично архитектът Велцфелд идва, за да помага при строежа и да наблюдава сложната задача да се построи в Плевен", разкрива Цветанка Христова, автор на книги за историята на Плевен.
Къщата е дом на фамилията до 40-те години, когато е отнета от държавата. После е била клиника, музей, общинска сграда и банка. След 90-та е върната на собствениците, които я препродават отново.
Къщата не е необитаема - дворът се използва от автокъща, а партерът е зает от магазини за дрехи.
Вече 20 години обаче основната част от този плевенски дворец пустее. Направен е авариен ремонт и е укрепена, но вътрешността е в руини. Последният собственик е бизнесмен от Севлиево.
„Собствениците многократно декларират готовност да реализират реставрацията, запазването и възстановяването на автентичния вид на къщата, но винаги казват, че им липсват средства", разказва кметът на Плевен Георг Спартански.
Плевенчани се надяват сградата отново да има обществена функция - да бъде галерия или музей. От години спорят и дали изобщо подобно здание има място в града им или граничи с кича.
„Но все пак като архитектурен вид е доста забележителна и би било добре да бъде реставрирана", смята Цветанка Христова.