Начинът на избиране на председателите на върховните съдилища беше запазен, като по този начин законодателят дава ясен знак, къде е мястото на съда в съдебната система и къде е мястото на прокуратурата, казват специалисти.

Според тях това дава гаранции за безпристрастност на Темида.

Двамата председатели на върховните съдилища и главният прокурор никога не са били както се разбира "тримата големи", според съдията в софийския градски съд Стефан Милев.

“Не можеш да слагаш на една везна главния прокурор с председателите на някой от двата върховни съда. Ръководителите в съда не са аналог на ръководителите в прокуратурата, защото лесно е да си прокурор и да използваш репресивната сила, която държавата ти е дала, но когато застанеш от другата страна на банката, не дай си Боже, ще видиш, че имаш необходимост от съд - безпристрастен съд”, каза Стефан Милев.

Според конституционалиста доц. Наталия Киселова, контролът върху обвинител номер едно дава гаранции за по-предпазливо поведение на следващи главни прокурори. Защото оттук нататък много по-лесно ще се повдига въпросът за освобождаването и с много по-малко мнозинство ще се взима решението. 

“Усилията да се търси най-адекватния механизъм всъщност е част от разбирането и еволюцията на правовата държава да се търси онзи ред, по който няма да се нарушават права и да се злоупотребява, да кажем така, спрямо висши магистрати”, каза Наталия Киселова.

Ако законът бъде обжалван пред конституционния съд, допускането на делото няма да спре неговото прилагане, казва още тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement