Начинът на избиране на председателите на върховните съдилища беше запазен, като по този начин законодателят дава ясен знак, къде е мястото на съда в съдебната система и къде е мястото на прокуратурата, казват специалисти.

Според тях това дава гаранции за безпристрастност на Темида.

Двамата председатели на върховните съдилища и главният прокурор никога не са били както се разбира "тримата големи", според съдията в софийския градски съд Стефан Милев.

“Не можеш да слагаш на една везна главния прокурор с председателите на някой от двата върховни съда. Ръководителите в съда не са аналог на ръководителите в прокуратурата, защото лесно е да си прокурор и да използваш репресивната сила, която държавата ти е дала, но когато застанеш от другата страна на банката, не дай си Боже, ще видиш, че имаш необходимост от съд - безпристрастен съд”, каза Стефан Милев.

Според конституционалиста доц. Наталия Киселова, контролът върху обвинител номер едно дава гаранции за по-предпазливо поведение на следващи главни прокурори. Защото оттук нататък много по-лесно ще се повдига въпросът за освобождаването и с много по-малко мнозинство ще се взима решението. 

“Усилията да се търси най-адекватния механизъм всъщност е част от разбирането и еволюцията на правовата държава да се търси онзи ред, по който няма да се нарушават права и да се злоупотребява, да кажем така, спрямо висши магистрати”, каза Наталия Киселова.

Ако законът бъде обжалван пред конституционния съд, допускането на делото няма да спре неговото прилагане, казва още тя.