По думите на премиера 22 години спецслужбите са работили в „сивия сектор”. На първия КСНС бе решено правителството да изготви общ устройствен закон за работата на службите. НСО остава на подчинение на президента, а НРС преминава към изпълнителната власт.
Общият устройствен закон за службите ще бъде внесен в пакет заедно с отделните текстове за НСО, НРС и служба „Военна информация” до декември тази година. Преди това Министерство на отбраната трябва да организира публично обсъждане на трите законопроекта с граждански сдружения. Както вече многократно сме съобщавали военното разузнаване има готово законопроект, но той ще бъде изтеглен за корекции, които да го направят в съзвучие с останалите.
Обобщавайки резултатите от срещата, Президентът даде срок законите за спецслужбите да бъдат приети до април 2013 г. Разузнавателните служби няма да бъдат преподчинявани на никой друг освен на премиера. Това заявиха и Борисов и Плевнелиев заради внесените по-рано предложения от вътрешния министър.
Цветанов е изтеглил идеята си да има неформално звено към МС, което да координира работата на службите, както пише днес пресата. Не е обсъждано и предложението трети вицепремиер да отговаря за тях.
"Министър Цветанов оттегли тези предложения, които бяха сложени в доклада. Хората, които са ги слагали и обсъждали без да ме питат, вече не са си на постовете. За вицепремиер никога не е говорено пред мен", заяви премиерът Бойко Борисов.
"Единственото, което имаше като възможност, е когато премиерът отсъства от страната и е необходимо да се свика съвета по сигурността, да бъде упълномощен от него вицепремиер, в случая и министър на вътрешните работи. Оттеглих тази част от доклада, за да не остане съмнение, че някой може да пренебрегне премиера и премиерът е единственият, който може да свиква съвета по сигурност", заяви Цветан Цветанов.
В доклада на Цветанов, подготвен специално за заседанието, се предлагаше формално службите да се координират от Съвета по сигурността към МС, под председателството на Бойко Борисов, но да има и неформално консултативно звено, което да се оглавява от секретаря на Съвета по сигурността – Георги Кръстев. Последният вчера бе назначен на поста на мястото на Румен Миланов. Преди това Сръстев бе съветник на Цветанов.
За разлика от консенсуса за реформата на спецслужбите, КСНС не постигна съгласие по втория въпрос - енергийната сигурност.
Президентът обобщи, че трябва ускорено изграждане на междусистемните газови връзки със съседните държави и държавна програма за инвестиции в енергоспестяващи технологии. Постигнато е и съгласие за удължаването на живота в 5 и 6 реактор в АЕЦ „Козлодуй”.
Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче заяви, че няма съгласие по енергийната тема. Той е недоволен, че не е получил отговори какви ще бъдат цените на електроенергията. Социалистът отново критикува спирането на проекта „Белене”