Повечето големи и познати статуи у нас са изработени в Комбината за монументално изкуство, който от години не работи.

Лъвовете пред Съдебната палата в столицата, Статуята на София, Гимнастичката пред Народния театър – всички са направени в Комбината за монументално изкуство в Илиянци.

Снимка: btvnovinite.bg

Днес той тъне в разруха. Сред монументите в своеобразното гробище за паметници е този, изработен по повод "1300 години България".

„Три фигури на войници стоят тук от края на социализма, тогава са били поръчани, те всеки момент паднат може би”, обяснява Андрей Врабчев – скулптор.

През социализма комбинатът произвежда стотици монументи на година. Първият паметник изработен в леярната е Паметникът на Съветската армия. Открит през 1954 година, за десет годишнината на деветосептемврийския преврат. 

Снимка: btvnovinite.bg

През годините в комбината работят повече от 200 души. „Кипеше страхотен живот, тука се чуваше страхотен шум от машините на каменоделците, нашите машини”, спомня си скулптора Андрей Москов.

За цялото това производство на пропагандни материали, символика е било нужно те да се изработват и изпращат във всички градове на България, за да ознаменува някакви символи на комунистическата власт, обяснява Антон Стайков – зам.-председател на Съюза на художниците. 

След промените, начело на държавното предприятие застава Александър Хайтов. През 2004 леярната фалира.

Снимка: btvnovinite.bg

Според Алексанър Хайтов разрухата е тотална. Комбинатът сега е собственост на Съюза на художниците. Помещенията се отдават под наем. А с парите се организират изложби на художници и творци.