Колко струват различните предложения на партиите, направени в удължения бюджет, който утре ще бъде гласуван?
Изчисленията са посочени в доклад на бюджетната комисия.
Увеличение на минималната заплата на 850 лева от януари, както иска БСП, би означавало за бюджета близо 614 милиона лева за 2023 г.
Ако и майчинството за втората година се вдигне - ще са нужни още около 72 млн. лева за догодина.
Двете преизчисления на пенсиите, за които настоява левицата, биха стрували около 3 млрд. лева.
Промяната в правилото за актуализация на пенсиите, предложена от "Продължаваме промяната" - малко над 54 млн. лева.
Другата идея на партията - работодателите да плащат два вместо три дни от болничния - означава допълнителни разходи за НОИ от 57 млн. лева.
Партиите се конкурират и с предложения, свързани с данъчни облекчения - за бизнеса, за работниците, за семействата с деца.
Икономисти предупреждават, че ако всичко това стане факт, рисковете са сериозни.
От експертния клуб за икономика и политика определят предложенията като "безумни".
"По редица пера много голямо увеличение на държавните разходи, което в настоящата ситуация е много проинфлационно, може допълнително да подсили инфлацията в България", каза Георги Вулджев от експертен клуб за икономика и политика.
Ако всички идеи бъдат гласувани - не е ясно колко точно ще е дефицитът в хазната догодина и как ще се финансира.
Ако искаме да направим "крачка напред" към еврозоната, е нужно да дадем точно обратния сигнал - на балансиран бюджет или такъв с минимален дефицит, казват от Института за пазарна икономика.
"Не става толкова просто да спечелиш изборите като просто разхвърляш пари инцидентно в някаква процедура в "12 без 5" преди Новата година", каза Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.
Счетоводителят Станислав Терзиев е с усещането за предизборно разхвърляне на пари.
Като човек на сметките казва, че в случая липсват точно те.
"Има добри идеи в бюджета, но по-скоро наистина изглежда като писане на нов бюджет, защото са доста. За мен е важно да се каже откъде ще дойдат тези пари, които са очевидно в повече", каза Терзиев.
Вариантите как ще платим сметката са няколко - поемане на дълг и повишаване на данъците са сред тях, припомнят експерти.
"Това което може да се случи е, че много от тези мерки в средата на годината да се окаже, че не могат да бъдат изпълнени, защото няма как да бъдат финансирани на приемлива цена. И това ще изправи много политици пред много тежка дилема и в най-лошата ситуация ще доведе до огромен скок на държавния дълг", каза Вулджев.
Утре пленарната зала ще вземе окончателното решение.