И днес продължава историческият спад на единната европейска валута. Едно евро се разменя за малко над 1 щатски долар.
Според анализатори спадът на еврото спрямо долара ще се отрази и на българската икономика, защото купуваме много стоки, които плащаме в щатска валута
„Това са електроника, битова техника, част от медикаментите, потребителски стоки и други. Около 24 процента от нашия износ е в долари - главно агропродукти, медикаменти, руди и метали“, каза Недялко Несторов, икономически анализатор.
Сривът на единната европейска валута кара хората да държат спестяванията си в левове.
Войната в Украйна и неяснотата дали Германия ще има газ през зимата са сред причините за срива на еврото, казват финансови наблюдатели.
„Най-важният фактор наистина е рязкото и мощно вдигане на лихвите от Федералния резерв на Щатите, което може да се окаже, че няма да е единствено - до края на месеца може да има още по-голямо вдигане на лихвите“, коментира Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество“.
През седмицата комисарят по икономиката на Европейския съюз Паоло Джентилони заяви, че спадът на еврото до паритет спрямо долара е сериозна грижа предимно за развиващите се икономики, а не за Еврозоната, тъй като еврото поскъпва спрямо другите основни валути.
"Често говоря за "мътни води". В тези мътни води - войни, висока инфлация, енергийни рискове, геополитическо напрежение - стабилността е ценност сама по себе си и мисля, че сега е моментът да се държим заедно, да сме сплотени, а не да разпалваме нестабилност“, заяви Паоло Джентилони, комисар по икономиката на ЕС.
Европейската комисия също реагира, като намали прогнозите си за икономическия растеж в Еврозоната за тази и следващата година.