Вежди Рашидов излезе от политиката. Той се оттегли от парламента часове след като напусна постовете на председател на парламентарната комисия по култура и на член на изпълнителната комисия на ГЕРБ.
Причината - скандалът заради изречени думи в пленарната зала, уловени от микрофоните по време на почивка.
Кои са знаковите моменти в политическата му кариера?
През последните 22 години Вежди Рашидов често говореше за чест и достойнство, включително и когато прие да стане председател на 48-ото Народно събрание след безпрецедентно тридневно заседание.
21.10.2022 г.
„Много ниско стойте при хората, защото първо намразват хората. Да не ви мразят – пожелавам ви да ви обичат“, обърна се той към депутатите.
Вежди Рашидов има сблъсъци с бившата Държавна сигурност по време на Възродителния процес, но критикува ДПС след промените, независимо че е етнически турчин.
Остава близък на основателя на „Мултигруп“ - Илия Павлов, който на шега го произведе в званието "главен мултак на републиката".
Скулпторът започва политическата си кариера в Столичния общински съвет. В качеството му на съветник е арестуван по обвинение за телесна повреда на полицай, но впоследствие е оправдан.
В същото време по повод 50-годишния си юбилей е удостоен с орден "Стара планина" от президента Георги Първанов.
Покойният актьор Тодор Колев пък предсказва в ТВ шоу, че Рашидов ще стане министър на културата.
В първото и второто правителство на ГЕРБ той заема поста, но като безпартиен.
24.04.2016 г.
„И аз съм бил протестиращ, недоволен. Ние сме леко маниакални, защото сме творци – това е част от нашата природа. Имаше една битка вътре дълбоко в мен – битката между чиновника и артиста“, сподели той в предаването „Тази събота“ по bTV.
Седем пъти е избиран за депутат от ГЕРБ. Първият път скулпторът е водач на листата в Кърджали и партията на Бойко Борисов прави пробив в бастиона на Ахмед Доган.
Два пъти оглавява парламентарната комисия по култура, приела Закона за филмовата индустрия и промени в Закона за хазарта, според които 10% от таксите отиват за култура.
От парламентарната трибуна Вежди Рашидов никога не пестеше острия си език.
14.02.2019 г.
„Абе, младеж… комсомолец. Не си ли много малък да ми викаш шайка, бе“, обърна се Рашидов към народен представител.
Дни преди свикването на 48-ия парламент Рашидов предизвика скандал с личното си мнение, че ако руската посланичка не бъде поканена на откриването, това означава обявяване на война.
А в 49-ото Народно събрание окончателно излезе от политиката като олицетворение на поговорката: „Език мой, враг мой.“