Блокадата на магистрала „Тракия“ продължава повече от седмица. Как реагираха те на предложението на военния министър Тодор Тагарев да постъпят в армията?
Радослав Иванов работи в управлението на „Мини Марица-изток“ от 31 години и за пореден път посреща утрото на автомагистрала „Тракия“. И той, заедно с останалите си колеги, очакват действия от страна на властта.
„За мен са крадци на животи тези депутати, просто те ни обричат на пълна гибел, както и целия регион, включително Стара Загора и Раднево - всичко ще бъде затворено“, обяснява Радослав Иванов.
„Той комплексът не работи само за района, той работи за цяла България. 1/3 от електроенергията се произвежда от Марица Изток, ние друг поминък тука нямаме“, коментира темата и Минчо Колев, който е ръководител движение в рудник „Трояново“.
В осмия ден на протести на аутобана протестиращите са единодушни, че блокадата остава докато не бъде изтеглен териториалния план от Брюксел. А в предаването „Тази сутрин“ военният министър Тодор Тагарев отправи покана към протестиращите.
„Ако някой се притеснява за работата си и е готов на тежък труд, е добре дошъл. Тези, които са психически и физически годни, са добри дошли в армията. Ние имаме нужда, първа категория труд е. Поне 1000 души от този регион можем да вземем в армията, стига да са годни за военната служба“, заяви по-рано през деня Тодор Тагарев.
За енергетиците обаче армията не е подходяща опция.
„Аз не виждам смисъл ние да ходим на война или в армията, ние си имаме работа и се борим за нея“, заявява един от протестиращите на магистралата. Друг твърди, че „вече е за пенсиониране и не зная как ще ходи в армията на 50 години“.
„Опцията не е добра за мен, защото когато нямаме ток, каква полза от армия“, обяснява и Атанас Атанасов. Георги Джеков допълва, че също не е съгласен с предложението на Тагарев. „За мен да си миньор е призвание, цялото ми семейство са били миньори и аз искам да бъда миньор“, твърди той.