КНСБ ще води индустриалните и социални протести срещу правителството. Това съобщи на пресконференция в Пловдив президентът на профсъюза Пламен Димитров.
Той информира, че на 25 септември КНСБ организира протестно митинг-шествие за работещите в Български пощи. То ще започне от площада при храм-паметника "Св. Александър Невски” до Министерския съвет.
Протестът ще се проведе от 09.00 до 10.00 часа. В него ще вземат участие между 1200 и 1500 служители на Български пощи, заяви Димитров. От 10.30 часа ще има и митинг пред Министерски съвет.
"Готови сме и ще водим индустриалните конфликти и тези, които са обусловени от хората, които искат увеличение на заплатите и тяхното редовно и регулярно изплащане”, посочи Пламен Димитров. По думите му протестите, които КНСБ организира, ще продължат с подкрепа на БДЖ и машиностроене. Целта е да се направи цялостен преглед на държавните предприятия, който да доведе до ясен план за финансовото им оздравяване.
От КНСБ настояват министър Даниел Папазов да се откаже от намерението си да търси стратегически инвеститор, който да купи 49% от Български пощи. Това е позиция, която синдикалистите са изразили и със събрани 200 хиляди подписа.
Димитров е отправил искане към министър-председателя Пламен Орешарски да намери от икономиите в бюджета между 5 и 7 милиона лева, за да може държавното дружество да завърши с минимален положителен финансов резултат при увеличение на заплатите на експлоатационния персонал с 10% от 1 октомври или 1 ноември, в зависимост от техническите възможности.
1 600 000 българи с доход под прага на бедност
1 600 000 живеят с доход под прага на бедност и все още са в България, съобщи още Димитров. 51% от българите живеели с доход до минималната работна заплата и под нея.
„Това са 3 700 000 българи, които живеят с доход на член от домакинството под 310 лева. Такова число никога не е имало. Винаги са били под или около 40%.”, каза Димитров.
Статистиката е за последните шест месеца. Според него причината е липсата на перспектива на хората за работа, за увеличение на дохода и дефлацията. „5% намаление на тока хората не го виждат къде е дори, а зимата тепърва идва. Така че разходите през зимата, които няма да намалеят, подтиснатите доходи, безработицата и липсата на алтернативи за нова работа, няма как да не ни тласка към оценката за нови социални напрежения”, заяви Пламен Димитров.
„Продължаващата политическа нестабилност и неяснота на този парламент, който няма бъдеще очевидно, докога ще стои и ще отказва да се саморазпусне след като насрочи избори. Това, взето заедно, ни кара да мислим, че голяма част от хората трудно ще преминат зимата”, каза още синдикалният лидер.