КАТ изготви класация на най-смъртоносните булеварди и кръстовища в столицата.
На „черните" места вече ще дежурят патрули с мобилни камери, както и регулировчици. Според КАТ най-черният булевард в София е Северната дъга на Околовръстното шосе. Само от началото на годината там са станали 199 катастрофи, живота си са загубили двама души, а ранените са 19.
На второ място в черната класация е бул. „Цариградско шосе”. На най-големия булевард в София са станали 155 катастрофи. Причината за сблъсъците на булевардите, според КАТ е скоростта. При катастрофите на кръстовища обаче фактор е отнетото предимство.
Осем мобилни камери, част от които монтирани в необозначени полицейски коли, ще дежурят по график на най-опасните кръстовища и булеварди в София. Техника ще бъде подпомагана и от регулировчици. Мярката срещу високите скорости ще бъде най-явна на Околовръстния път, булевардите „Цариградско шосе”, „Сливница”, „България” и „Цар Борис Трети”.
Началникът на столичния КАТ Богдан Милчев посочи, че в пиковите часове между 8:00 и 10:00 часа сутрин и между 17:00 и 19:00 часа вечер ще има засилено полицейско присъствие. „Това въздейства много на водачите. Стават по-дисциплинирани,” посочи Милчев.
Според пътните полицаи, първото място в черната класация води Околовръстното, не само заради високата скорост, която си позволяват шофьорите, но и заради лошото състояние на пътя.
При кръстовищата първенството в опасната класация държи пресечката на „Асен Йорданов” и бул. „Цариградско шосе”, на второ място е кръстовището с бул. „Г. М. Димитров”. „Най-честата причина е отнемане на предимство. При булевардите – още скорост и употреба на алкохол,” допълни Богдан Милчев.
Деветима пешеходци са загинали на пътя от началото на годината. Един е бил ударен на пешеходна пътека. Проблемът с неправилното пресичане на пешеходци продължава да бъде актуален, признават пътните полицаи. Пешеходците пък са категорични, че предпочитат платното пред мръсните и тъмни подлези.
От началото на годината глобените за неправилно пресичане пешеходци са малко над 2000 души. Въпреки че всеки ден полицаите залавят пияни шофьори, данните сочат, че при направени повече тестове с дрегер, заловените почерпени през 2012 г са намалели наполовина в сравнение с 2011 г.