„ЕМА публикува съобщение във връзка с блокирането на партида от оксфордската в Австрия. Поводът за това блокиране са две събития, за които Комитета за оценка на риска при проследяване на лекарствена безопасност към Европейската агенция по лекарствата вчера извърши задълбочен анализ и изводът е, че няма доказателства за причинно-следствена връзка и не препоръчва държавите да блокират тази партида. Тази партида е доставена до 17 държави, една от тях е България. Ние получихме 31 200 дози на 12 февруари, като почти всички от тях са приложени“, съобщи Богдан Кирилов на брифинга за разпространението на коронавируса у нас.
Според агенцията не е открито доказателство за причинно-следствена връзка между ваксинирането и смъртния случай на пациент в Австрия.
„При нас няма сведения за подобни събития. В България сигналите за странични ефекти се ограничават до болка на мястото на поставяне на инжекция и грипоподобни симптоми след поставянето ѝ“, каза Кирилов.
"При производството на ваксини финалният етап е освобождаването на партида от производители и в случая допълнително от лаборатория на територия на една от държавите членки. В случая лабораторията е на територията на Нидерландия, която е извършила оценка на качеството. След тези събития в Австрия решават, че ще блокират тази партида. Останалите държави, които са получили от тази партида, не я блокират. От документите, с които разполагаме в агенцията, данните от анализа не показват нищо различно от останалите партиди. Дори честотата на традиционно съобщаваните нежелани реакции - повишена температура и грипоподобни симптоми, е по-нсика спрямо останалите партиди. Това е още едно основание да не предприемаме такава стъпка", каза Кирилов.
"Такъв тип събития се анализират при всички ваксини. Анализира се честотата на такива събития. ЕМА не вижда причина за блокиране на тази партида", каза директорът на ИАЛ.
Този четвъртък се очаква решението на Европейската агенция по лекарствата за ваксината на „Янсен“, която е аденовирусна, но все още нямаме потвърждение от ЕК за срокове на доставка, съобщи Кирилов.
В петък България трябва да получи още 31 200 дози от ваксината на "АстраЗенека". В понеделник у нас се очакват 21 060 дози от "Пфайзер". Положителната новина от сряда за допълнителните 4 милиона дози, договорени от ЕС, каза директорът на ИАЛ.
„Много се изговори, много страсти в общественото пространство. До 5 март трябваше да бъдат ваксинирани всички представители на СИК. Уви, не успяваме, не защото не искаме, не защото не разполагаме с ваксини, тях ги пазим, а защото организацията е такава, защото някои хора се плашат да са членове на СИК. Имаме подозрения, че някои хора се записват само за да бъдат ваксинирани и не смятат да участват в изборната администрация. Продължаваме да пазим първа и втора игла за тези хора, надявам се да успеем да го направим“, заяви здравният министър Костадин Ангелов по повод имунизационната кампания и предстоящите избори.
Системата (на електронния портал за ваксинация) е направена така, че да работи цяла година. Там може да се посочи желана ваксина. Засега ваксинираме с това, с което разполагаме. Трябва да се преодолеят тези страхове сред възрастните към препарата на "АстраЗенека", каза Ангелов.
Тези твърдения са неверни. Трябва да вярваме на науката, а тя казва, че тази ваксина е достатъчно ефективна, допълни здравният министър.
Няма задържане на ваксини: "Каквото идва, това се изпраща в областните центрове за ваксинацията. И аз искам да имам по 500 000 дози от всяка ваксина, но не идват, просто не идват", заяви Ангелов. По неговите думи между производителите на ваксини се води търговска война и "най-добрата ваксина е наличната ваксина".
"Всеки ден трябва да оборвам неверни твърдения. Моето семейство ще се ваксинира с "АстраЗенека". Аз нямах избор - имунизирах се с "Пфайзер", допълни здравният министър.