Половината от катастрофите по магистралите у нас са на АМ „Тракия“, показват данните на МВР за първите пет месеца от година.
До май са станали 282 от общо 600 катастрофи. Ранените са 57 души, а трима са загинали.
От началото на лятото магистралата е един от най-натоварените и опасни пътни участъци с най-много тежки катастрофи и сериозни задръствания.
Само от началото на август досега пътните инциденти там са над 30, а задръстванията – ежедневие.
На 12 август верижна катастрофа и километрична опашка се образува малко преди Бургас, а на 11 август пореден инцидент с ранени затрудни движението.
Подобна бе обстановката и предходните три дни. На 6 август заради тежка катастрофа движението към София дори беше блокирано.
Почти няма участък от магистралата без огънати или дори липсващи мантинели.
С цел облекчаване на трафика при инциденти в някои държави демонтират мантинелите, за да могат колите да се движат двупосочно в насрещното.
Възможно ли е въвеждането на такава мярка и у нас?
„В България няма да работи поради няколко причини – лошата култура на шофьорите, лошо построената инфраструктура. Сами виждате тук колко е голяма тревата. На трето място не е инвестирано в такива системи. Общо взето, ако направите това нещо, без да се създаде правилната организация, може да се предизвикат много по-големи катастрофи“, каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
От пътната агенция уточниха за bTV, че инцидентите през последните седмици не са по вина на инфраструктурата. Допълниха и че демонтирането на мантинелите е използвано преди.
„В последните ПТП-а подобна мярка не е прилагана с оглед възстановяване на движението и безопасността на пътуващите във възможно най-кратък срок“, посочват от АПИ.
От пътната агенция посочиха, че през юли е правен анализ на пътната безопасност на част от магистралата и имат насоки за облекчаване на трафика.
По брой инциденти след АМ „Тракия“ се нарежда магистрала „Хемус“ със 180 катастрофи и 32-ма ранени.
Над 100 са пътните инциденти на АМ „Струма“, 28 – на „Марица“ и две на „Черно море“ от януари до май.