Времето на мораториума върху цените на тока и парното у нас ще бъде използвано, за да се реши какви помощи за домакинствата може да даде властта, когато цените бъдат освободени. 

Докато чакаме властта да реши какви помощи да даде за скъпия ток, проверихме какви са те в няколко европейски страни. 

Гърция подпомага сметките за ток между 50 и 90 евро от месечния разход на домакинствата. Помощ има и за земеделските стопани - държавата плаща 80% от по-високите им сметки. А от октомври до декември държавата намали и фактурите за газ с между 16% и 40%.

В Италия данък добавен стойност върху природния газ стана 5% както за домакинствата, така и за бизнеса, а държавата отпуска енергийни бонуси за семействата с ниски доходи или в тежко здравословно състояние и премахна някои такси за близо 6 милиона малки предприятия.

Великобритания раздава между 150 и 300 паунда за гориво на всички граждани над  67-годишна възраст.Предвидена е и еднократна отстъпка от сметката за ток от 140 паунда за домакинствата, които не ползват социални помощи.

И докато у нас се реши и пресметне как да се подпомогнат домакинствата и бизнесът, икономисти предлагат начини сметките за ток да са по-ниски.

Пет начина за по-евтин ток за домакинствата, предлага икономистът Георги Ангелов. Това е възможно, защото електричеството за бита не се купува от свободния пазар на борсата, а по дългосрочни и средносрочни договори с фиксирана цена. В нея има субсидия за производителите - или така наречената такса "задължение към обществото".

„НЕК може да купува ток и да го продава на борсата на двойно по-висока цена, съответно да прави печалба и да върне на потребителите под формата на отрицателна такса, тоест още повече да се намали“, обясни Георги Ангелов.

В момента и въглеродни квоти са рекордно скъпи. България продава такива, а приходите влизат във Фонда за сигурност на енергийната система.

„Тези средства могат също да се използват за намаляване на цената и за домакинствата, и за бизнеса. Има и такса 5%, която производителите на ток плащат в този фонд. Тъй като цената е висока, приходите от тази такса са повече“, допълни Ангелов.

Според икономисти при хипотезата, че мораториумът падне и в сила влязат цените, предложени от регулатора, правителството може да предвиди допълнително социално подпомагане за битовите потребители. За бизнеса също - като сегашната помощ от 110 лева за мегаватчас. Но корекцията на цената не може да се избегне.

„Колкото по-дълго се отлага корекцията и помощта за потребителите, толкова повече се увеличава рискът от нарушаване на снабдяването на електрическа енергия“, каза Калоян Стайков.

Икономистите обръщат внимание и че потребителите могат да бъдат подпомогнати и с парите от такси и данъци на производителите на ток, които имат рекордните печалби в момента.