Безспорно, един от въпросите, които вълнуват българските граждани, е свързан с възнагражденията на депутатите. Каква е депутатската заплата и кой взима най-много в парламента?

5145 лв. е основната депутатска заплата в момента. В миналия парламент тя беше 4858 лв.

Възнаграждението за народните представители се равнява на 3 средномесечни заплати в обществения сектор, според данни, взети от Националния статистически институт.

Кой взима най-голяма заплата? 

Най-голямо е заплащането на председателя на парламента. Той взима 55% над депутатската заплата. Това се равнява на над 10 000 лв. 

Снимка: iStock

Заплатата на депутатите обаче е само основна, защото за всяко членуване в комисия към нея се добавят 15%.

Заместник-председателите на комисии получават 25% добавка, а председателите на комисии и парламентарни групи взимат 35 на сто над основната сума.

За сравнение депутатската заплата в Румъния е по-висока - 7405 лв., а евродепутатите взимат над 14 200 лв. чисто.

Проф. Орлин Събев е специалист по османска история към БАН. Посветил е над 20 г. от живота си на науката. Основната му заплата е 1700 лв.

„В днешно време подобен размер на заплатата е недостатъчен, дори за човек, който няма такива научни титли“, смята той.

Според него е нормално депутатската заплата да е висока, но трябва да е обвързана с реалните резултати.

„Ако съдим по резултатите, които постигат депутатите в последно време, може би е нужно дори да не получават заплати“. 

Според доайена на 46-ия парламент Мика Зайков депутатите трябва да получават не повече от 2-3 хиляди лв. Намира за несправедливо, че на всяко тримесечие се преизчисляват депутатските заплати и постоянно се покачват.

„Как ще имаме правителство? Те не си говорят. Ще ги взимат тези пари 2-3 месеца докато трае парламентът. След това отново ще дадем 80 млн. да направим избори и резултатът ще е същият“, каза Зайкова.

За 7 месеца работа депутатите в предходния парламент са получили 16 198 000 лв. Разделено на 240, се пада средно по 9641 лв. на депутат на месец.