Близо седем минути - толкова продължи изявлението на Слави Трифонов от 8 юни, което практически сложи край на кабинета "Петков". Причините, според лидера на "Има такъв народ", за раздора в коалицията бяха две – казусът с вдигането на ветото над "Северна Македония" и парите в държавата.

"От днес изтеглям министрите на ИТН и слагам край на тая коалиция и тая агония", заяви тогава Слави Трифонов.

След изявлението му в началото на юни България бе изправена пред две възможности – кабинет на малцинството без министрите на "Има такъв народ" или предсрочни парламентарни избори. Тогава Трифонов допълни, че доброволно излиза от управлението, защото правителството на Петков харчело безконтролно парите на държавата.

„Ако целта е била облаги, щях да стоя усмихнат и ояден в тая коалиция, обаче за разлика от ПП, аз не съм такъв“, каза още той.

Отговорът на "Продължаваме промяната" - ябълка на раздора в коалицията са се оказали поисканите от регионалния министър Гроздан Караджов 3 млрд. лв. за пътищата. Според партията на Кирил Петков парите трябвало да отидат в съмнителни фирми.„В МРРБ се подготвя да се дадат пари на едни фирми, без да се потърси сметка за огромните финансови ресурси, които са потънали“, заяви бившият вътрешен министър Бойко Рашков.

„Днес е денят на водораздела – може да сте на страната на корупцията, на страната на мафията, от страната на хората, които ползват обществен ресурс, за да си ги сложат в джоба, или да имаме принципна позиция, където всеки лев трябва да се отчита“, каза Кирил Петков.

„По-жалка картина от това да се опиташ да спасиш кабинета си, като хвърляш обиди, лъжи, клевети, не съм виждал“, отговори пък бившият регионален министър Гроздан Караджов.

И така започна търсенето на 12 депутатски гласа, които да подкрепят правителство на малцинството с четирима нови министри от квотата на "Продължаваме промяната“.

Осем дни след думите на Трифонов стартира процедура по отстраняването на председателят на парламента Никола Минчев. "за" гласуваха от ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и „Възраждане“.

Оставката на Минчев предизвика вълна от протести в негова подкрепа. Депутати за реставриран кабинет в рамките на 47-ото НС така и не се намериха. И на 22 юни под звуците на скандирания "за" и "против", съдбата на правителството "Петков" и 47-я български парламент беше решена.

„Беше чест за мен да водя правителство, което беше свалено от Пеевски, Борисов, Слави Трифонов и г-жа Митрофанова“, заяви бившият премиер на страната.

Така само за няколко седмици, политическата история на страната продължи към четвърти предсрочни парламентарни избори и то в рамките на година и половина.