Коледа мина, но празниците продължават. Време е за равносметка - колко струваше Коледата вкъщи и можем ли да сравним цените с миналата година?
При цените на едро спадът за една година е с 2,3 процента.
Ако през 2022 г. литърът олио е бил средно почти 4,50 лева, то сега по борсите той е малко над 2,80 лева.
Един от най-купуваните за празниците продукти – каймата, е поскъпнала, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Средно килограмът ѝ на едро е 9,62 лева, а през миналата година е струвал с лев по-малко.
Наблюдава се и равновесие на цените при млечните продукти след свръхвисоките равнища през април. Причината е поевтиняването на царевицата, фуражите и другите суровини на международните пазари.
Цените на плодовете и зеленчуците постоянно варират.
„Лесно се вдигат цени, по-бавно се връщат и то от гледна точка на това, че търговските обекти на дребно имат и различни разходи, различни управления – някъде ефективни, някъде неефективни. Това рефлектира на пазара“, коментира Иванов.
Той уточни, че при търговията на едро вече има ясно изразен понижаващ се тренд – слабо, но надолу.
„Колкото и някой да е алчен, при липса на търсене, иска не иска, стига до равновесната цена и в момента сме в едно стабилно пазарно равновесие“, допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Равносмеката на икономическия министър за bTV е, че изпращаме годината с успешни резултати в борбата с високите цени и високата инфлация. „Инфлацията продължава да пада. Виждаме, че инфлацията е под 6% на годишна база и очакваме този тренд да се запази и през следващата година“, каза Богдан Богданов.
Той допълни и че ръстът на доходите у нас изпреварва инфлацията. „Един от основните проблеми, който виждахме, че голяма част от доходите, които получават хората в България, са били насочени към задоволяването на основните им потребности - храна, услуги, заплащане на комунални с ръста на доходите, хората ще могат да си позволят и повече“, казва министърът.
Програмата „Достъпно за вас“ е намалила цените с от 10 до 40 процента на продукти от първа необходимост. Догодина в нея ще се включат и аптеки.