Природния газ поскъпна драстичното, след като цената на синьото гориво скочи с 36% от първи ноември и мегават час вече струва над 82 лева.

Справка за изминалите месеци показва, че по-висока от сегашната цена имахме през април - 98 лева и 16 стотинки. Рекордът за 2023-та, обаче, беше през януари - над 179 лева за мегават час.

През ноември миналата година синьото гориво струваше 123 лева за мегават час.

Над 10 години жилището на Мария Железчева е газифицирано. Ползва газ и в домакинството, и за отопление, а най-високата месечна сметка е 140 лева.

„Голямо удобство, топлата вода не свършва, цялото жилище е топло“, каза Железчева. Въпреки увеличението, Мария ще продължи да се отоплява на газ.

„Мисля, че няма да има проблем. Аз съм пенсионер, работя на 4 часа“, добави тя.

И докато от енергийния регулатор посочват, че регулираната цена за ноември е над 10 на сто по-ниска от цената на европейските газови пазари за същия месец, бизнесът признава, че трудно ще се справи с поскъпването.

Цели сектори, в които консумацията на природен газ е значителна, ще бъдат сериозно засегнати.

„Поскъпването ще затрудни енергоинтензивната индустрия, тъй като ние сме големи консуматори на газ, поръчките през ноември и октомври започнаха да спадат за наша продукция и повишаването на цената ще ни затрудни още повече, тъй като такова поскъпване няма как да бъде калкулирано в цената на нашата продукция“, каза Константин Стаменов, председател на Комитет по енергетика към КРИБ.

Причинна за по-високата цена, според енергийния регулатор, е увеличението на стойностите на природния газ на международната борса.

Експертите у нас не очакват нови шокови цени като рекорда от септември на 2022 г., когато премина 350 лв. за мегаватчас.

„Тогава се случи заради войната в Украйна. Сега ЕС направи общо закупуване, участваха над 15 държави, отделно ЕНИ подписа сериозен договор с Катар. Европа е готова, даже би трябвало да паднат. Тук роля изигра и войната в Близкия изток“, заяви Георги Манов, енергиен експерт.

По темата работиха: Николета Хаджийска и Дани Атанасова

„На европейските газови борси се забелязва спекулативен ръст на цените, заради конфликтите в Украйна и Близкия изток“, каза пред bTV енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.

„Причината за поскъпването в България е, че мисля, че „Булгаргаз“ се възползва от последния шанс, при който може да вкара при микса частично цената на природния газ, който е закупен на много по-високи цени мината година и не беше използван“, посочи той

„Това е хитър ход на „Булгаргаз“ да се компенсира загуби от предишни сделки“, подчерта Владимиров. По думите му това увеличение на по-ниска база в сравнение с 2022 година.

„Продуктите, които се произвеждат с природен газ може да се повишат леко“, каза той и уточни, че зеленчуците са подвластни на природния газ.

Енергийният експерт посочи, че не очаква ръст в цената на топлинната енергия. Той бе категоричен, че хранилищата в цяла Европа са пълни на 100% и „Чирен“ не прави изключение. По думите му не трябва да има проблем с доставките.

„Риск би имало, ако се спрат руските доставки за Европа. Това ще рефлектира в краткосрочна паника, но не мисля, че това ще продължи повече от няколко месеца“, заключи той.