Природния газ поскъпна драстичното, след като цената на синьото гориво скочи с 36% от първи ноември и мегават час вече струва над 82 лева.

Справка за изминалите месеци показва, че по-висока от сегашната цена имахме през април - 98 лева и 16 стотинки. Рекордът за 2023-та, обаче, беше през януари - над 179 лева за мегават час.

През ноември миналата година синьото гориво струваше 123 лева за мегават час.

Над 10 години жилището на Мария Железчева е газифицирано. Ползва газ и в домакинството, и за отопление, а най-високата месечна сметка е 140 лева.

„Голямо удобство, топлата вода не свършва, цялото жилище е топло“, каза Железчева. Въпреки увеличението, Мария ще продължи да се отоплява на газ.

„Мисля, че няма да има проблем. Аз съм пенсионер, работя на 4 часа“, добави тя.

И докато от енергийния регулатор посочват, че регулираната цена за ноември е над 10 на сто по-ниска от цената на европейските газови пазари за същия месец, бизнесът признава, че трудно ще се справи с поскъпването.

Цели сектори, в които консумацията на природен газ е значителна, ще бъдат сериозно засегнати.

„Поскъпването ще затрудни енергоинтензивната индустрия, тъй като ние сме големи консуматори на газ, поръчките през ноември и октомври започнаха да спадат за наша продукция и повишаването на цената ще ни затрудни още повече, тъй като такова поскъпване няма как да бъде калкулирано в цената на нашата продукция“, каза Константин Стаменов, председател на Комитет по енергетика към КРИБ.

Причинна за по-високата цена, според енергийния регулатор, е увеличението на стойностите на природния газ на международната борса.

Експертите у нас не очакват нови шокови цени като рекорда от септември на 2022 г., когато премина 350 лв. за мегаватчас.

„Тогава се случи заради войната в Украйна. Сега ЕС направи общо закупуване, участваха над 15 държави, отделно ЕНИ подписа сериозен договор с Катар. Европа е готова, даже би трябвало да паднат. Тук роля изигра и войната в Близкия изток“, заяви Георги Манов, енергиен експерт.

По темата работиха: Николета Хаджийска и Дани Атанасова

„На европейските газови борси се забелязва спекулативен ръст на цените, заради конфликтите в Украйна и Близкия изток“, каза пред bTV енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.

„Причината за поскъпването в България е, че мисля, че „Булгаргаз“ се възползва от последния шанс, при който може да вкара при микса частично цената на природния газ, който е закупен на много по-високи цени мината година и не беше използван“, посочи той

„Това е хитър ход на „Булгаргаз“ да се компенсира загуби от предишни сделки“, подчерта Владимиров. По думите му това увеличение на по-ниска база в сравнение с 2022 година.

„Продуктите, които се произвеждат с природен газ може да се повишат леко“, каза той и уточни, че зеленчуците са подвластни на природния газ.

Енергийният експерт посочи, че не очаква ръст в цената на топлинната енергия. Той бе категоричен, че хранилищата в цяла Европа са пълни на 100% и „Чирен“ не прави изключение. По думите му не трябва да има проблем с доставките.

„Риск би имало, ако се спрат руските доставки за Европа. Това ще рефлектира в краткосрочна паника, но не мисля, че това ще продължи повече от няколко месеца“, заключи той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement