До 9 месеца трябва да бъде одобрена новата многогодишна финансова рамка на Европейския съюз. Обратното означава отлагане на процеса след европейските избори и забавяне на финансирането в сектори, които са важни за България.
Ако не се приеме навреме новата 6 годишна финансова рамка не могат да се реализират ключови приоритети за следващия бюджетен период, а именно по-умна, по зелена, по-свързана и социална Европа. Парите за младите хора и управление на границата ще се увеличат близо три пъти, от което България е силно заинтересована.
В проекта на Европейската комисия България запазва и получава близо 8% повече средства по така наречената кохезия или политика на сближаване.
На специална карта със светъл цвят са най-силно развитите икономически региони, а с тъмен слаборазвитите. В България единствено София е оцветена в по-светъл нюанс. Габрово пък е сред най-активните общини в усвояването на евросредства. За двата програмни периода изпълнените и в процес на изпълнение проекти са над 30, на стойност над 100 млн. евро.
В София емблематичен за кохезионната политика проект е метрото, припомнят от представителството на Европейската комисия и смятат, че целта е България да защити проектобюджета за кохезия в новата финансова рамка.
Постигането на съгласие за средствата до март догодина е амбициозен но реалистичен срок, смятат експертите.