Сериозни различия в нивата на грамотност в отделни части на страната и високо ниво на неграмотност сред младите в част от общините у нас.
Това са част от тревожните констатации от доклад на Сметната палата, посветен на качеството на училищното образование.
Най-високи нива на неграмотност се отчитат в общините Перущица и Крушари - там 18 на сто от децата между 9 и 18 години и всеки пети младеж между 20 и 29 години не може да чете и пише.
Сред общините с нива на неграмотност над 10 на сто са още Криводол, Малко Търново, Гурково, Мъглиж, Чирпан, Невестино, Ябланица, Стралджа.
Над 80 на сто от родителите смятат, че учебните програми трябва да бъдат актуализирани. А почти 60 на сто от тях споделят, че плащат за допълнителни частни уроци.
В над 1/3 от общините у нас нивата на неграмотност е по-висока от средната. А младите у нас имат ниска функционална грамотност и ниски равнища на дигитални умения, са част от тревожните констатации в доклада на Сметната палата. Сред проблемните предмети в училище пък са математиката и българският език.
Екип на bTV провери как се справят хората с изписването на три думи "абитуриент", „не знам“ и „акумулатор“.
Младите допускат и пунктуационни, и граматически, и правописни грешки - отчитат преподаватели. Основната причина е, че много от тях не четат.
„Хайдигер казва, че "езикът е дом на нашето битие". Ако не владеем езикът, ще бъде трудно нашето вграждане в обществото. Според съвременните психолози - интеграцията е по-важна от интелигентността. Тези пропуски пречат на съвременния човек да се реализира“, коментира Методий Кирилов, преподавател по Български език и литература.
А идолите на младите припомнят - важно е да си грамотен.
„Няма жена, която да е толкова красива, че да оправдае "Здравей ТЕ", "Напримерно" или "Напредвид". Няма такава красавица. Наблягайте на грамотността“, казва певецът Константин Трендафилов – Папи Ханс.
Какво коментира за проблемите с грамотността и четенето Доротея Николова - учител по български език и литература и съосновател на платформата "Как се пише", чуйте във видеото: