Институтът за медийни изследвания „Пойнтър“ стартира 2-годишен проект по медийна грамотност в България. Той бе избран от Държавния департамент на САЩ след конкурс.

Сумата от близо 900 000 долара безвъзмездна помощ от Държавния департамент ще помогнат на българското общество да придобие умения за откриване на невярна информация и дезинформация и да участва в информационна екосистема по безопасен, отговорен и по-внимателен начин.

Българските партньори на института „Пойнтър“ са фондация „Заедно в час“, Mediapool.bg и Американският университет у нас, а програмата ще ангажира младежи, възрастни, преподаватели и труднодостъпни групи. Възползвайки се от уроците, извлечени от MediaWise, институтът разработи проекта, като използва редица методи, базирани на доказателства, които са били проучени от академични среди по целия свят.

Всеки един от методите са имали положително въздействие върху способността на участниците да различат истината от фалшивите заглавия след придобиване или усъвършенстване на медийна си грамотност. Проучванията са проведени в Испания, Бразилия и Съединените щати.

Снимка: iStock

Дигитален инструментариум на MediaWise Bulgaria

Той ще служи като ресурсен център с регионално приложими образователни материали, предназначени да помогнат за подобряване на медийната грамотност. Учебни материали, планове на уроци, публикации, видеоклипове и други ресурси, разработени като част програмата, ще бъдат на разположение безплатно в достъпния набор от инструменти.

Програма за кореспонденти в кампуса

Студентите от Американския университет ще водят поредица от семинари – на живо и онлайн, в които те ще образоват своите връстници как да идентифицират и проверяват бързо разпространяващо се съдържание, на което се натъкват.

Студентите също така ще посетят още 20 университета и гимназии в цялата страна, където ще проведат общо 60 работни срещи. Няколко от кореспондентите също така ще произведат видеоклип за „майсторски клас“, който ще обобщи основните преподавани концепции за медийна грамотност по време на семинарите.

Снимка: iStock

Тийнейджърска мрежа за проверка на факти

Ще бъде създадена Тийнейджърска мрежа за проверка на фактите, която ще събере 15 тийнейджъри в дигитален нюзрум. „Заедно в час“ ще избере тийнейджърите в рамките на състезателен процес и ще работи активно с тях, за да ги позиционира като „инфлуенсъри“ за медийна грамотност.

Тийнейджърите ще се усъвършенстват в правенето на репортажи и ще придобиват умения за писане и редактиране, като произвеждат кратки видеоклипове. В тях те ще опровергават популярни твърдения, които срещат в социалните мрежи, и ще предоставят съвети за медийна грамотност на своите връстници.

Образователни планове с уроци за учители

Те ще бъдат съгласувани с българските образователни стандарти, за да могат да бъдат включени в учебните програми. Ще бъдат съставени, като се използват видеата, създадени от Тийнейджърската мрежа за проверка на факти и ще включват предложения как да се въведат актуални и релевантни теми в учебните програми.

Присъствени семинари

Ще има присъствени семинари на различни локации в страната. Репортери ще обясняват значението на журналистическата етика, което включва ангажимента към партийна независимост, прозрачност и посвещение в служба на обществото, ще обясняват как се осъществяват подборът на новините и процесът по потвърждаването на истинността на фактите.