Кабинетът с предложение до президента да освободи началника на Националната служба за охрана генерал Емил Тонев. Причината - "скорострелното" предаване на прокуратурата на видеозаписи от служебните входове на Министерския съвет без знанието на премиера.
Според говорителя на кабинета Лена Бориславова така може да се застрашат хората, които подават сигнали до европейската прокуратура. Сградата на Министерския съвет е контактна точка и чрез нея може да се подава информация към еврообвинителите. Освен това има и съмнения, че НСО е харчила непрозрачно бюджетни пари.
От кабинета са загрижени за това как предаването на видеозаписите в прокуратурата ще се отрази на хората, които са готови да дават сигнали към обвинението в Европа. Това, че изпращането им е станало "скорострелно" също е притеснително, смята говорителя на кабинета.
Предадените кадри са за периода 25 февруари - 25 март, а премиерът не е бил уведомен за това.
Бориславова постави въпроса защо сега кадрите се предават толкова бързо, а записите с насилието над протестиращи зад колоните на МС преди 2 години са били държани с месеци.
Пред bTV началникът на НСО ген. Емил Тонев заяви, че не е ръководил службата по времето, когато не е съдействала с видеоматериалите, свързани с протестите през 2020 г.
"По закон началникът на НСО е длъжен да предостави материали на прокуратурата, след като тя ги е изискала писмено", посочи той.
Емил Тонев обаче вече оглавява службата, когато миналото лято обявява пред временната парламентарна комисия, че няма такива кадри, а дни по късно същите са предоставени на МВР.
В искането до президента като основание е записано и системно неизпълнение на служебните задължения, както и извършване на действия, които накърняват престижа на службата.
От прессекретариата на държавния глава обявиха, че той ще се запознае с мотивите на Министерския съвет и ще обяви своето решение.
Правителството готви и промени, с които НСО занапред да охранява бивши политици 1 година, а не както е в момента - 4.