Нов тип управление - това е ротационният принцип при който министър-председателите ще се сменят на 9 месеца.

По същество ротацията не противоречи на основния закон, но по така предлаганата формула има политически пречки, които могат да доведат до предизвикване на парламентарна криза.

Как ще действа ротацията и къде по света вече е в ход?

Бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров е на мнение, че идеята за ротационни премиери не противоречи на Конституцията, но първият министър-председателят трябва да подаде оставка след 9 месеца, а вторият да предложи отново състав на Министерския съвет, като преди това получи от президента проучвателен мандат.

Според него това е „класическа парламентарна коалиция“.

Ако у нас тази идея е на път да се осъществи за първи път, то в Европа има няколко работещи модела.

След 6 месеца преговори в Ирландия двете враждуващи формация направиха голяма коалиция в разгара на коронавируса.

„Две години премиер беше лидерът на „Пианапол“ Майкъл Мартин, а в момента премиер е лидерът на партия „Финагел“. Преди подобни големи коалиции в България, това, което може да се постигне като вариант, е нарастване на влиянието на антисистемните сили, защото тези две формации много трудно могат да обяснят на своите избиратели защо правят всъщност тази голяма коалиция“, коментира политологът доц. Милен Любенов.

На ротационен принцип в момента действа правителството и в съседна Румъния, а миналата година в Израел този вариант просъществува само 9 месеца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement