Всеки четвърти работещ в хотелиерския и ресторантьорския бизнес у нас е нает без трудов договор. Данните са на инспекцията по труда.

Общият брой на установените работещи без договор е намалял, но делът на хората с недеклариран труд в ресторантьорския и хотелиерския бранш нарастват. Статистиката сравнява първите шест месеца на миналата и на тази година.

Невена има богат опит като сервитьор. Не за първи път приема да работи без трудов договор.

„Мен това не ме интересуваше, понеже заплащането беше добро. Аз съм се разписала на някакъв хвърчащ лист за два часа работа – на толкова ме осигуряват. Работим обаче по 15-16 часа. В един момент спряха да ми плащат всеки ден“, разказва Невена Танева.

Вместо пари Невена получава юмрук в лицето. „Самата шефка започна да вдига скандали, при което идва мъжът ѝ и ми удря юмрук“, пояснява Невена Танева.

Според бранша тези случаи са по-скоро изключения.

 

„Ние имаме много малко българи, които работят. Тези, които работят, това са общо-взето постоянни работници, т.е. на постоянен трудов договор“, обяснява Радостин Дачев от Клуб на хотелиера в Несебър.

От инспекцията обаче са на друго мнение. „Идва един момент, в който ние придобиваме право за пенсия. И тогава, когато ти години наред си работил без трудов договор, губиш всякакви социални и осигурителни права“, категорична е Екатерина Асенова, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по труда.

Невена още не е получила парите си, но си е взела поука. „Кадърните работници си намират работа – на много по-добро място. Сега мен ме осигуряват както трябва, искат ми трудовата книжка, въобще всичко е в пълен комплект“, категорична е сервитьорката.

Санкциите при нарушения варират от 1500 лева до 15 000 лева за работодателя.