Бизнесът се оплаква от остър недостиг на кадри у нас. На този фон Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа плана за действие по заетостта през тази година.
Според експертните оценки на бизнеса близо 200 000 души не достигат на пазара на труда. По-значителен е недостигът в IT сектора, но липсват също така медицински специалисти, както и кадри в транспорта, строителството, текстилната индустрия и търговията.
В същото време броят на регистрираните безработни в Агенцията по заетостта през март е 163 635 души. Очаква се част от тях да намерят работа по програмите, които ще се финансират по план за действие по заетостта. Тази година той има по-голям бюджет от миналата - 88 млн. лв.
Христо Йонков вече е преминал курс за преквалификация за снабдител и е готов да работи като такъв. Търси работа за 2000 лева от близо година, но не е удовлетворен от предложенията, които работодателите отправят към него. „Различни неща не ми харесват – един път заплатата, друг път осигуровките“, признава той.
Бизнесът отчита, че от една страна има нужда от кадри, а от друга – част от свободните служители нямат нужните знания и умения, за да извършват определена работа.
В националния план средства има за насърчаване на работодателите да откриват нови работни места. Финансиране е предвидено и за преквалификация на безработни. Бизнесът подкрепя всичко това.
„Голяма част от хората, които за съжаление нямат квалификация или тяхната квалификация е много ниска, или пък тяхната квалификация вече е остаряла, трябва да получат нови умения. Този план трябва да насърчи и да подпомогне тяхното вливане в пазара на труда“, обяснява Добрин Митрев от Българска стопанска камара.
Синдикатите също подкрепят плана и посочват, че се надяват той да помогне за повишаване на доходите на хората.
„Първа точка са доходите и последна точка пак са доходите – хората мигрират от селото в малкия град и от малкия в големия град. И ако може всеки да се върне там, където е учил като малък и където са близките му, той ще го направи. Стига да има добри условия за работа и добри възнаграждения“, обяснява Любослав Костов от КНСБ.
„Приемането на националния план за заетостта, който е в размер на 88 млн. лв., ще подкрепи 10 000 души, които ще бъдат назначени на работа. Също така ще бъдат обучени около 9000 души“, коментира и социалният министър Ивайло Иванов.
Очаква се безработицата да остане ниска през цялата 2024 г. – средно около 4% за страната.