Изтеклата тайна данъчна и банкова информация на българите може да струват до 200 млн. долара на черния пазар. Оценката е на специалисти пред вестник „Ню Йорк Таймс”.
В същото време днес стана ясно, че до дни данъчните ще пуснат платформа, в която всеки ще може да провери дали присъства в изтеклата база данни. Подобни неофициални справки вече са достъпни на други сайтове.
Според специалисти информацията, която тези сайтове показват, е вярна, но съществува риск да платим за тази справка с ЕГН-то си.
„Те могат да го запишат и срещу него да запишат виртуалния ни IP адрес и това да представлява проблем”, обясни програмистът Николай Костов.
Изтеклите преди дни файлове масово се споделят. Николай Костов успява да ги разгледа – освен данни за себе си, в една от папките открива още по-чувствителна информация: „НАП си записва информация за хора, които са залагали, предполагам. Освен ЕГН, има номера на лични карти, три имена и физически адрес. И други числа, които предполагам, че са печалби и загуби”.
За bTV международният киберспециалист Дейвид Балсън каза, че има черен пазар за подобна информация: „Цената на самоличност, използвана за криминални цели, е около 10 долара. Някои самоличности струват много повече, ако могат да бъдат използвани за по-сложни измами”.
В случаи на финансови загуби заради теча на информация, потърпевшите могат да търсят правата си в съда. Това казаха от Комисията за защита на личните данни. Те обаче не могат да спрат циркулирането информацията.
„Ние като регулатори можем да наредим на администратора да изтрие информацията. Ние няма да знаем обаче кои са администраторите”, обясни председателят на КЗЛД Венцислав Караджов.
Приходната агенция е спряла временно всички електронни услуги, в които са открити слабости в защитата.