В международния ден на авиацията и космонавтиката Техническият университет в София показа образец на изкуствен спътник на Земята, който ще бъде изпратен в околоземна орбита през 2026 г.
Сферата трябва да ни докаже, че можем да създадем дом на друго небесно тяло. Модулът е разработен от Захари Златков, който е възпитаник на катедра „Въздушен транспорт“ в Техническия университет в София. Разработва го заедно с научния си ръководител.
„Към този момент е предназначен за Луната, може би става за всяко едно тяло извън Земята. Така ще можем да разберем дали живота извън Земята е възможен. По абсолютно същата технология може да се изработи реалното помещение, като това би трябвало да е спътникът, който да се изпрати в орбитата“, казва Захари.
Откритието му е нов съществен принос към развитието на космическите технологии у нас. Много други такива проекти ще имат шанс да открият студентите в новооткритото „Конструкторско бюро“ към университета.
„Това конструкторско бюро с възможностите първо в цифров вид да се направят нещата и след това с помощта на лабораторията да станат материални обекти, които и да полетят, това наистина ще даде едни нови възможности за хората в катедрата“, казва д-р Владимир Сербезов, ръководител на катедрата.
„Ако лекарите лекуват хората, а учителите учат хората, инженерите създават добавена стойност, те градят икономиката на страната създавайки продукти, така че за да създадат продукти те трябва да се конструират...“, казва д-р Недислав Веселинов, преподавател в същата катедра.