От детска мечта до най-младата жена, подготвяща се да лети до Марс с първата мисия. Това е Алиса Карсън.
Понякога чуваме определение като Детето чудо. Всъщност зад тези думи се крият безкрайни мечти, извънземни усилия и нестихваща амбиция. И точно това ще бъде движещата сила зад 20-годишното момиче Алиса Карсън, която ще я изстреля в Космоса.
Всяко младо момиче може да се разпознае в нея. Тя е едно обикновено дете, в което се поражда огромна любов към извънземните подвизи само от епизод на детско предаване.
„Не си спомням много добре, бях много млада. Баща ми си спомня, че задавах много въпроси за Марс. Най-доброто ни предположение е, че съм започнала да се интересувам, след като гледах едно детско филмче за мисия до Марс“, разказва Алиса.
Сериозната ѝ подготовка започва, когато се записва в програмата ОПОСУМ.
„Преди това ходих на специализирани космически лагери, за да науча повече за Космоса. Но това беше само летен лагер, нищо сериозно. По-сложните неща започнах да ги уча чак на 15 години, когато се включих в програмата.
Започнах да изучавам проверка и оценка на космическия костюм, полети в условия на микрогравитация, тренировки за оцеляване във вода. Оттогава насам продължавам да се специализирам в уменията си“, разказва още Алиса.
Обикновено, за да достигнат ниво, подходящо да изучават Космоса, учените трябва да преминат през престижна университетска подготовка. Но дали само това е единственият начин?
„В момента аз съм втора година в университета, но доста от нещата, свързани с Космоса, съм учила паралелно с академичните си уроци. Двете неща вървят ръка за ръка. В момента съм в университета, но посещавам и академията ОПОСУМ.
Там симулираме подводни мисии и скоро ще направим истинско проучване“, казва Алиса.
„Все още има вероятност да кандидатствам в SpaceX и да работя съвместно с тях. Мисля, че е страхотен проект. Предлага много нови възможности в космическата индустрия. За пръв път ще имаме възможност да правим повече от едно нещо по време на мисия, което е наистина впечатляващо. Интересно е как прилагат нови методи за възобновяема енергия, което позволява проучванията да се случват по-бързо. Радвам се, че SpaceX прави Космоса по-достъпен“, смята момичето.
Според нея сме достатъчно готови за еднопосочни мисии до Марс.
„Любопитното при първите мисии е, че ще се опитваме да проучим планетата. Така че моята знания по астробиология ще бъдат полезни, защото ще мога да науча повече за Марс. Например, ще изследвам проби от почвата, ще изучавам водата, ще търся следи от бактериален живот във водата, ще изучавам атмосферата. Имаме доста големи идеи относно Марс. Като колонизиране, но началните мисии ще бъдат просто с цел проучване и колко реалистични могат да бъдат целите ни и колко време ще отнеме да ги осъществим“, казва Алиса.
Тя е на мнение, че ще дойде момент, когато Марс ще бъде колонизиран.
„Има доста плюсове в колонизирането на Марс. Бъдещите поколения ще разполагат с по-добър достъп до ресурси и места, където могат да отидат, но това ще отнеме време“, на мнение е тя.
„В момента е невъзможно планетата да се колонизира. Сегашните ракетни двигатели могат да преминат разстоянието между Земята и Марс за 6 месеца, например, но знаем, че плазмените двигатели биха могли да намалят това време до шест седмици. Но според мен полетът ще трябва още да се намали. За да е по-удобно на хората да пътуват до друга планета. Защото шест седмици звучат твърде дълго за пътешествие. Няма да звучи толкова заплашително, ако целият път отнеме само 6 дни“, смята Алиса.
Доста често представата ни за пътешествие в Космоса се обърква от холивудските филми, които представят мисиите като изживяване на прага на смъртта. Алиса обаче смята, че Марс ще бъде по-спокоен, отколкото във филмите. Има и опасни ситуации, но те са рядкост, казва тя.
„Едва ли, докато сме на Марс, ще бъде постоянна битка за живот. Ще си имаме спокойно място за живеене с нужното налягане. Разбира се, ще носим екипировка всеки път, когато излизаме навън. Ще извършваме проучвания, вероятно ще разполагаме с ровър, за да се придвижваме наоколо“, казва Алиса.
Тя е убедена, че на Марс има много големи шансове да има следи от бактериален живот във водата, която се намира там. Не смята обаче, че има други форми на живот.
Да си космонавт е повече дестинация, отколкото професия. Алиса казва, че човек вече трябва да има страст към някоя сфера, да е развил себе си като специалист и тогава да обърне поглед към Космоса.
Космосът изглежда по-близо и по-достъпен от всякога, а едно малко момиче ни учи, че с достатъчно страст, амбиция и мечти всеки може да поеме към приключението на живота си.