След като цената на пшеницата от новата реколта падна с около 40% спрямо миналата година, изкупните цени на царевицата и слънчогледа са наполовина по-ниски. При този пазар на земеделската продукция, ще има фалити на малките производители, предупреждават от бранша. Пак заради ниските изкупни цени и цената на земята в Добруджа е паднала, но въпреки това голямо търсене няма.
В момента цената на пшеницата се е стабилизирала и се търгува за около 300 лева на тон. При царевицата обаче, макар и още в началото на жътвата, цената е от 450 на 250 лева и продължава да пада.
„При слънчогледа нещата са още по-зле. Там падането е с 40% - от 900 лева миналата година, сега е 500 лева закарано на пристанище, което от земеделски производител е около 480 лева”, заяви зърнопроизводителят Иван Гочев.
Естествено, голямо въздействие на пазарите в Черноморския басейн оказва и войната в Арабския свят, тъй като Сирия, Либия, Тунис са основни купувачи на българска пшеница.
От дни е спряла и жътвата, тъй като почти всеки ден вали дъжд, а всеки пропуснат ден означава по-лошо качество. Така ниските изкупни цени ще доведат до фалит на малките производители.
„При 200 килограма добив слънчоглед и 500 лева изкупна цена, това е 100 лева. Със 100 лева само разходите не могат да си платят. Така че това ще доведе съответно до понижаване на рентите, понижаване на пазара на земеделска земя”, поясни Гочев.
Понижаването на цените на земеделската земя вече е факт и черноземът вече се търгува между 100 и 300 лева надолу отпреди няколко месеца.
„Като търсене от страна купувачи в момента са около 1000-1100-1200 максимум и това са единични случаи, в зависимост от това дали е по-голям самият парцел или дали е близък до парцел, който е закупуван преди това. Цената може да достигне до 1500, но това са единица случаи”, обясни брокерът на недвижими имоти Павлина Тодорова.
Причина за по-ниската цена на земята според Тодорова са ниските изкупни цени на продукцията и липсата на свободни пари на основните играчи на пазара на земя -арендаторите.