Недоволство на български общности в чужбина дни преди вота на 4 април - доброволци в различни държави сигнализират, че не са включени в съставите на местните избирателни комисии въпреки положения от тях труд.

Нели Тълпигова живее в Испания от 2003 година и оттогава винаги участва в организацията на българските избори в градчето Йорет де Мар, на час път от Барселона. За първи път списъкът с доброволци, който предлага, не е приет, а тя е единственият член, който остава в комисията.

„Много огорчена, много обидена – моят труд беше откраднат. Някой друг ще застане в изборния ден и ще каже, че е свършил много работа“, казва Нели.

На 40 километра от Мадрид, в градчето Коядо-Виялба Събина Видева се включва за първи път в организационния процес. Тя предоставя за секция помещението на асоциация „Балкан“. Към момента за всички места в състава на избирателната комисия без едно са посочени неизвестни за нея хора.

„Ние заложихме нашето име пред общината, заложихме името на асоциацията и трябва да предадем ключовете на хора, които не познаваме“, казва Видева.

От ЦИК се позовават на Изборния кодекс. „Получихме информация от МВНР, че има желание от нашите общности да бъдат включени техни представители, което приветстваме, но за съжаление съставите са определени както е съгласно изборният закон – по предложение на политическите партии“, заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева.

От Мюнхен, където миналото лято бяха сред най-активните протести на българи в чужбина, също сигнализират - от подадените от тях 15 имена на доброволци за трите секции в града не е запазено нито едно.

Според Външно министерство няма никаква разлика в процедурите по назначаване на членове на комисиите зад граница спрямо други години.

„МВнР предлага по един представител на държавата за член в секционните комисии, а само когато не се запълнят всички квоти, след консултации на ЦИК с политическите партии, прави предложения за допълване на съставите на СИК с представители на българските общности в чужбина“, казват от Външното министерство.

Сънародниците се опасяват, че със спуснати от другаде членове на комисии процесът в изборния ден може да се забави, а неволни нарушения на строгите противоепидемични мерки да доведат до затваряне на секции от местната полиция.