Вече се знае окончателно кои ще са основните играчи на политическата сцена на предсрочните парламентарни избори. Ще видим лидерски сблъсъци, нови лица и политически номади.

25-и МИР

Най-голямата битка ще е в 25-и многомандатен избирателен район (МИР). Там един срещу друг се изправят лидерите на ГЕРБ и БСП – Бойко Борисов и Корнелия Нинова. Отдавна има заявки и от двамата, че е време да премерят сили.

Снимка: bTV

Вижте във видеото откога Борисов и Нинова се заканват един на друг:

В същия район водачи на листи са още лицата на раздробеното дясно пространство Светльо Витков (РБ – „Глас народен“), Радан Кънев („Нова републка“), Христо Иванов („Да, България“), както и Веселин Марешки („Воля“).

23-и МИР

Снимка: bTV

Интересно ще е и в другите избирателни райони на София. В 23-и МИР един срещу друг излизат Томислав Дончев (ГЕРБ), Жельо Бойчев („БСП за България“), Валери Симеонов (Обединени патриоти), Слави Бинев (ДПС), Божидар Лукарски (РБ – „Глас народен“), Корман Исмаилов (ДОСТ).

24-и МИР

Снимка: bTV

В 24-и МИР в битка влизат двама министри от бившия кабинет и емблемата на левицата: Владислав Горанов (ГЕРБ), Стефан Данаилов („БСП за България“), Юлиан Ангелов (Обединени патриоти), Петър Москов (РБ – „Глас народен“), ген. Симеон Симеонов (ДПС) и Евгений Михайлов (ДОСТ).

Благоевград

Снимка: bTV

Интересна конфигурация, между която ще трябва да избират гласоподавателите, се образува в Благоевград: Цветан Цветанов (ГЕРБ), Тома Томов („БСП за България“), Делян Пеевски (ДПС), Хюсеин Хафъзов (ДОСТ).

Кърджали

Снимка: bTV

В Кърджали ще е най-големият сблъсък между ДПС и ДОСТ. Там лидери на листи са Мустафа Карадайъ (ДПС) и Лютви Местан (ДОСТ). Битката ГЕРБ – БСП ще е между Цвета Караянчева (ГЕРБ) и Александър Симов („БСП за България“).

Пазарджик

Снимка: bTV

Екатерина Захариева (ГЕРБ), Славчо Велков („БСП за България“), Делян Пеевски (ДПС), проф. Станислав Станилов (Обединени патриоти) и ген. Атанас Атанасов („Нова република“) се изправят един срещу друг в Пазарджик.

Варна

Снимка: bTV

Във Варна ще има силна битка между Лиляна Павлова (ГЕРБ) и Стефан Данаилов („БСП за България“). Другите водачи са Татяна Дончева (АБВ – „Движение 21“), Найден Зеленогорски (РБ – „Глас народен“) и местният бизнесмен Веселин Марешки („Воля“).

Бургас

Снимка: bTV

Ивелина Василева (ГЕРБ), Петър Кънев (БСП), Валери Симеонов (Обединени патриоти), Камен Костадинов (ДПС) и Румен Петков (АБВ – „Движение 21“).

Габрово

Снимка: bTV

В Габрово също ще е интересно – срещу Томислав Дончев (ГЕРБ), Кирил Добрев („БСП за България“) и Четин Казак (ДПС) се изправя Александър Македонски („Да, България“).

Вижте повече във видеото:

Новите лица

В листите за тези избори има и доста нови лица. Сред тях са Владимир Вълев – Питбула, Калин Вельов и ген. Константин Попов (ГЕРБ), Ивайло Захариев и Васил Гюров („Да, България“), Георги Боздуганов и Евгений Михайлов (ДОСТ), Таньо Киряков и Любомир Ковачев (БСП).

Вижте повече във видеото:

Партийни номади

Дали от желание да са винаги в парламента, или пък убежденията им са прекалено гъвкави, но и сега кандидати за депутати са лица, сменили не една и две политически формации.

Изненада с доста рязък завой поднесе Слави Бинев. През 2007 г. той се вля в редиците на „Атака“ и стана два пъти евродепутат, но напусна партията заради партньорството ѝ с ГЕРБ. Създаде „Горд“, която напусна, за да стане част от Обединени патриоти (партньори на ГЕРБ), а оттам направи рязък завой към ДПС.

От „Атака“ до ДПС стигна и Камен Петков.

След като през 2013 г. беше разпален критик на РБ, Светльо Витков сега е водач на тяхна листа.

Спас Гърневски и Георги Марков, по различни маршрути, извървяха пътя от СДС до ГЕРБ. До доскоро управляващата партия стигна и Гюнай Хюсмен, след като напусна ДПС. Обратното движение пък извърши Димитър Аврамов.

Вижте повече във видеото:

 

Тези листи са в резултат на това, че хората искат промяна, коментираха политолозите Мария Пиргова и Страхил Делийски в предаването „Тази сутрин“ по bTV.

Хората искат нови лица и сега политиците гледат да спасят нещата в движение, каза Пиргова. Според нея не е важно, че новите нямат предишен политически опит, „защото политиката е социална позиция“.

Наистина хората желаят нещо различно и на този етап то е дефинирано като личности. Хубавото в момента за българските политици е, че хората все още не са пожелали различна политика. И по-добре да не я пожелават, защото никой не може да им я даде, коментира Делийски. Когато дойдат избори, партиите чрез личности търсят форма на доверие у гражданите, но това е политически маркетинг, каза още той.

Пиргова добави, че у нас програмите на партиите не се четат, трудно се намират, а партиите не са ги и написали още, защото знаят, че е българите реагират на лица.

Според нея шоубизнесът не буди точно доверие, но българската политика е бизнес, икономиката не върви и хората от артистичното съсловие трябва да припечелят нещо.

По думите ѝ хората по-скоро ще бъдат демотивирани да гласуват, защото и тези листи не показват повишена отговорност на партиите.

На въпрос дали ни очакват избори след изборите Делийски отговори, че всякакви сценарии са възможни.

Вижте целия разговор във видеото:

Очаквайте от петък, с началото на предизборната кампания, сблъсъци на лидерите на листи в ефира на „Тази сутрин“.