На 5 месеца затвор и 10 000 лв. глоба беше осъден 29-годишен мъж, уличен в търговия с гласове, съобщиха от Районната прокуратура в Плевен.
Незабавното производство срещу Милен Севдалинов Митев е приключило за 24 часа. По данни на разследващите той дал на петима души по 15-20 лв. срещу обещанието им да упражнят избирателното си право в полза на определена политическа партия.
Междувременно в Поморие във връзка със същото престъпление е бил задържан мъж. Разследването срещу него е започнато на 10 май от Окръжна прокуратура в Бургас.
В Районната прокуратура в Кюстендил е получен сигнал от наблюдателите на Сдружение „България на гражданите", че в стая в Общината, която е извън сектора на видеонаблюдение, се съхраняват 30 000 бюлетини, предвидени за подмяна на вота в Дупница и Кюстендил. Екип на Криминална полиция влезе в сградата на общината, за да извърши обиск. При проверката са открити 750 бюлетини, заяви председателят на РИК Кюстендил Михаела Крумова, цитирана от агенция „Фокус.” Тя уточни, че това са редовни бюлетини, които са част от резерва от 10%, даден на общината.
„Една част от този резерв остава на съхранение в общините. Той се съхранява в помещенията, в които са били всички бюлетини. Представете си, че някоя секция през нощта е била наводнена, опожарена или се е случило нещо друго, от къде щяхме да намерим бюлетини. Този резерв се пази за подобни случаи и го има във всяка една община”, коментира Крумова.
На територията на цялата страна се водят общо 43 разследвания за изборни престъпления, 17 от които са свързани с търговия с вот, съобщиха от Върховната касационна прокуратура.
Образувани са общо 190 преписки, като за 141 е получен отказ за разследване. Предварителните проверки по останалите продължават.
По две дела се разследва дейност на престъпни групи, поставила си за цел да извършват престъпления против политическите права на гражданите.
Сигнали на застъпници
Над 400 сигнала от застъпници и представители на "Движение България на гражданите" са подадени до РИК в цялата страна, съобщиха от движението.
В Девня се съобщава за автомобил, с който се обикаляло и се плащло на ръка за гласуване за определена партия, като гласоподаватели се извозвали до секции.
В РИК – Пловдив са подадени сигнали за разпластени бюлетини, които предварително са отделени от кочана и са с положени печати. За агитация на турски език в училище "Найден Геров" от представители на ДПС се съобщава в друга жалба от Пловдив, район Източен. Съобщава се и за редица секции, в които групи от лица от ромски произход носят списъци на гласоподаватели и ескортират ромите до урните.
В РИК – Ямбол, Пловдив и в други областни градове са подадени жалби, че председатели на СИК не допускат в секциите регистрираните застъпници и наблюдатели.
В Район Слатина в София пък застъпник сигнализира, че пликът, в който се е намирал печатът на СИК, е бил разпечатан преди отварянето на секцията, а печатът е бил наранен предходния ден. Съобщават се за няколко случаи в секционни комисии в София, в които се дават указания на председателите да полагат по 3 печата на бюлетините и да вписват в протоколите различен брой партии от действителния.
В жалба до РИК – Кюстендил се съобщава за лица от ромски произход, които събират лични карти на възрастни роми.