Присъствието на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в България за изборите на 12 май не е крачка назад, а признание за европейско развитие, заяви ръководителят на краткосрочната мисия на ОССЕ и член на ирландския парламент Оуън Мърфи.
В изявление пред БТА той подчерта, че решението на София да посрещне наблюдателите от ОССЕ показва отдаденост на многостранното сътрудничество, основаващо се на нашите споделени демократични цели.
Той отбелязва, че са изминали 16 години от последната мисия за наблюдение в страната и сега откриват много различен политически пейзаж. „Ние не идваме в София, за да поставим под въпрос способността на българите да проведат свободни и демократични избори, а за да изпратим сигнал, че ОССЕ е в готовност активно да подкрепи България като всяка друга държава членка на организацията,” твърди Оуън Мърфи.
Недоволството на народа от политическата класа, двуполюсният политически дебат и силната конкуренция между партиите са само част от предпоставките, които превръщат изборите на 12 май в определящ момент за историята на България, заявява ръководителят на мисията.
Той посочва, че наблюдателите на ОССЕ ще следят с „отворени очи" вота и в понеделник ще споделят своите наблюдения.
Към вчерашния ден в ЦИК бяха регистрирани 109 наблюдатели от ОССЕ, но това не е окончателният им брой, защото от организацията са регистрирали разширена мисия у нас. Вотът на 12 май ще бъде следен от 275 наблюдатели от 5 международни организации.