203 хиляди лева са даренията за партии постъпили до момента в хода на кампанията, сочи единният регистър за изборите. До три дни след постъпването на дарение за участник във вота то трябва да бъде регистрирано в Сметната палата. В сряда одитната институция представи Единния регистър по Изборния кодекс, в който ще бъдат публикувани всички доходи на партиите.

Общо 11 партии не са спазили изискването на Изборния кодекс да посочат пред Сметната палата банковите си сметки за предизборната кампания.

Регистърът е работил и за местни и за президентски избори, но за първи път ще бъде използван за отчетност при избори за парламент. Таванът за политическите партии и коалиции е 4 милиона лева, а за инициативните комитети 200 хиляди лева.

„Почти всички партии представиха информация за банковите си сметки, с изключение на 11 партии", заяви Цветан Цветков, зам.-председател на Сметната палата.

Сред формациите, забравили да декларират сметките си е и организация, в чиито листи се включиха лица от протестите. Най- много дарения са постъпили в сметките на БСП и Движение България на гражданите. Даренията на граждани досега са 178. на сайта на сметната палата, освен по регистрация в ЦИК даренията на партиите може да бъдат проверявани по име и ЕГН на дарител. Най- често става дума за предоставяне на пари, коли или услуги към партийните централи Едно физическо лице може да дарява до 10 000 лева.

„Ако има заобикаляне на Изборния кодекс, ние не можем да го хванем. Това могат да направят разследващите органи. Ние сме одитори, а не следователи и прокурори", обясни проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата.

На даренията над 1000 лева трябва да бъде направена проверка от одиторите заедно с данъчните, дали дарителят има легитимни доходи за дарението. За сума над минималната заплата дарителят трябва да представи декларация за произхода на парите.

Регистърът на даренията ще бъде затворен за вкарване на данни на 11 май. В срок от 11 юни партиите трябва да предоставят отчети за даренията и до 26 юни Сметната палата ще обяви отчетите. На проверка подлежат декларираните приходи и реалните разходи на партиите.

Проверката ще се прави по няколко начина за по-голяма достоверност, посочи председателят на сметната палата. При установени нарушения партиите ще бъдат глобявани от пет до десет хиляди лева без значение дали нарушението е за няколко хиляди лева или за милиони.

  • КС ще гледа по същество искането на ГЕРБ за касиране на вота
  • ВКС отклони 2 искания за касиране на изборите
  • Контролираният вот на предсрочните избори е 18.68%
  • Парламентът е парализиран и няма да произведе никакви закони
  • ГЕРБ внесе искането си за касиране на изборите
  • 80 000 бюлетини от вота са недействителни
  • Избирателни списъци открити в дома на председател на изборна секция
  • Печатите за секционните комисии - с 2500 повече от самите комисии
  • Политическите разпри в новия парламент започнаха
  • БСП предлага Михаил Миков за председател на НС