Представители на БСП, ГЕРБ„ „България на гражданите” и ДСБ влязоха в спор на тема икономика в ефира на bTV. От левицата обявиха, че спрените по време на управлението на Тройната коалиция еврофондове, за които Бойко Борисов често говори, са лъжа и спекулация.
„БСП изцяло ще промени данъчната политика. Изцяло искаме да променим философията на управление. Хората с минимални заплати няма да плащат данък. Основната ни цел е към края на мандата да минем към семейно подоходно облагане. Необходима е солидарност от страна на богатите към по-бедните“. Това заяви кандидат-депутатът от „Коалиция за България” Драгомир Стойнев. Той нарече „лъжа” и спекулация” твърдението на ГЕРБ, че преди 2009 г. са спрени еврофондове. „Няма нито един спрян”, ядоса се Стойнев.
„Сегашното разпределение на доходите е правилно. Ние от ГЕРБ не предлагаме никакви промени на данъчната ставка. Ще се постараем да намалим времето за административна дейност. Необлагаемият минимален доход е хубава стъпка, но много скъпа, която в момента е невъзможна. 700 млн. ще загубим, ако се въведе такава мярка.“, противопостави се водачът на листата на ГЕРБ за София-област Владислав Горанов.
„От „Движение България на гражданите“ предлагаме решения за намаляване на безработицата, за да потръгне икономиката. Необходим е да се потърси най-точният баланс – да се запазят данъчните и осигурителните ставки, но да отпадне данък „несигурност“, категоричен бе Найден Зеленогорски от партията на Меглена Кунева. Той заяви, че би се радвал хората да започнат да инвестират парите си вместо да ги държат в банките.
Да има необлагаем минимум и плосък данък над него, поиска пък Радан Кънев от ДСБ. Той обеща „сините” да не пипат данъците.
„Ние сме в тежка криза на потребление. От ГЕРБ съсипаха потреблението. Партията на Борисов, заедно с тази на Станишев, няма никаква идея за решаване на проблемите в икономиката. Минималните осигурителни прагове са абсолютно неадекватни за най-бедните райони в България. Не може един обущар в Кнежа да плаща същите осигуровки, които плащат и обущарите в София“, коментира Кънев. „Това води само до едно – в Кнежа няма обущари или, ако има, те работят незаконно”, добави той.
Очаквано най-ожесточен беше спорът между БСП и ГЕРБ. Стойнев обвини предишните управляващи, че са съсипали потреблението и подчерта, че по времето на Тройната коалиция не е имало криза на потреблението. „: Няма как чужд инвеститор да дойде при положение, че премиерът обяснява по телефона кой ще плаща данъци и кой – не”, заяви той. Горанов отговори, че в дебата се чуват само емоционални изказвания, но не и предложения за решение на проблемите.
„Червеният” кандидат-депутат попита защо ГЕРБ строи детски градини, „като след 5-6 години няма да има кой да иде в тях”. „За децата не трябва да се пестят пари в тази държава”, отсече Стойнев, но подчерта, че раждаемостта у нас е като от 1945 г., една година след войната. „Подредихме си къщата в икономически план”, похвали се на свой ред Горанов от ГЕРБ.
От „България на гражданите” пък предложиха да има специално министерство, което да се заеме с проблемите на Северна България, където населението е най-бедно. Парите, които се полагат, ако едно дете е в държавна детска градина, да се получават и ако то е в частна, поискаха още от партията на Кунева. „Така ще се реши проблемът с недостига на места”, заяви Зеленогорски.
От ДСБ поискаха нови осигурителни доходи и прагове. „Има тежко непознаване на статистиката у нас. Раждаемостта зависи от икономическото състояние на семейството, а не от придобивките за майките”, поясни Радан Кънев. „Всеки опитва да приложи икономическата програма на ДСБ”, смята той. Кънев добави, че няма кой по-добре да стори това от самите автори на въпросните идеи.