Генерална репетиция за предстоящия национален вот. В 18 населени места се проведоха избори за кметове на общини, райони и кметства.
А в 10 области в страната - жителите на 16 населени места гласуват на частични избори за кметове. Най-много гласоподаватели има в двата варненски района – „Одесос“ и „Приморски“ - общо над 150 000 души имат право на глас.
Избирателната активност в цялата страна е ниска.
Четирима кандидати за кмет и ниска избирателна активност в Омуртаг.
Ако никой от кандидатите не събере повече от 50% от вота - двамата получили най-много гласове - ще се явят на балотаж.
„Няма подадени жалби в ОИК. Сигнали не са постъпили. С машините за момента няма проблеми“, каза Нелис Реджеб - председател на ОИК Омуртаг.
67 000 варненци имаха правото да избират кмет на район Одесос, а 86 000 на Приморски. Масово обаче не го направиха.
Повечето от секциите останаха празни през целия ден. Тези, които все пак гласуваха, го сториха с надеждата за нещо по-добро.
До частичните избори във Варна се стигна, след като избраните на местния вот преди година районни кметове на Одесос и Приморски бяха отстранени заради нарушения.
„Единият кандидат притежаваше търговско дружество, не беше се освободил от него. Мисля, че все още го притежава. А пък другият кандидат беше ликвидатор на дружество, което също, съгласно закона, не е позволено. И той не беше прекратил тази своя дейност“, заяви Велин Жеков, председател на РИК-Варна.
Заради частичните избори утре е неучебен ден за 27 варненски училища.
Гласуването в по-малките населени места
В село Трояново също избират кмет. Там до частични избори се стигна заради това, че предходният кмет, се кандидатира за депутат и беше избран за народен представител. В момента кандидатът за кмет е само един. Местни избори се проведоха и в още едно бургаско село Череша. А причината - кончината на предходния кмет. За мястото също се кандидатира само един кандидат.
В село Трояново имащите право на глас са 1120 души.
„По-възрастните хора си искат да гласуват на бюлетина. Те си искат, знаят си, могат си, гласуват си даже и помощ не търсят от нас“, обясни Татяна Ангелова - председател на СИК.
Следващият, който влезе да гласува обаче изпита затруднения с машината по време на гласуването.
Хората, които дойдоха да гласуват, имат конкретни очаквания от новия кмет
„Много са нещата – всеки ден аварии, нямаме вода, горните квартали нямат вода въобще, улиците ни са страшна работа“, каза Тодор Тодоров.
„Има няма смисъл, трябва да се гласува. В България трябва да се гласува, за да може да можем малко по-напред, да мислим малко по европейски и да не бъдем като в село“, смята Николай Василев.
По темата работиха: Йордан Фотев и Елеонора Дъбова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK