Следва разговор за Африка – новата арена на ожесточени геополитически борби. Сред засилващото се влияние на Русия и Китай - чува ли се все още гласът на Европа? С личния пратеник на френския президент за Западна Африка Жан-Мари Бокел се срещнаха Цветана Балабанова и операторите Мариан Александров и Стоян Митев.
Последното десетилетие е белязано от няколко френски военни мисии срещу радикалните ислямисти в африканската област Сахел. Най-продължителната – операция "Бархан", включва 5 държави от региона - Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавритания и Нигер.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Резултатите са определяни като спорни. Последователни военни преврати в Мали, Буркина Фасо и Нигер през последните две години сложиха край на цяла епоха, а френските сили бяха принудени да се изтеглят.
Необратима ли е загубата на влияние на Франция?
Жан-Мари Бокел: Когато трябва да напуснеш три държави, за които си се борил – защото ние жертвахме немалко, за да не се превърнат те в джихадистки халифат, разбира се, това не може да бъде успех. Но все пак това не е краят. Към момента е добре да си зададем някои трудни въпроси, да си направим равносметка, да получим обратна връзка и да адаптираме присъствието си, включително военното към света на бъдещето.
В търсене на стратегия за преобразуване на отношенията на Франция с някогашните ѝ колонии, през февруари тази година Еманюел Макрон назначава Жан-Мари Бокел за свой личен пратеник за Западна Африка.
Бокел познава региона и дори губи сина си във военната операция "Бархан". Мисията му е да разговаря първо с африканските, а след това и с европейските партньори.
Именно това го изпраща и у нас, където се среща с държавния глава, министри, депутати и дипломати.
Жан-Мари Бокел: Президентът Макрон би искал да преформатираме постоянното си присъствие в съществуващите в момента военни бази в четири африкански държави - Кот д'Ивоар, Сенегал, Чад и Габон, така че то да е много по-ограничено. Идеята e да наблегнем повече и на отношенията в останалите сфери, различни от отбраната – икономика, култура, както и да подпомогнем едно европейско сътрудничество във въпросните страни.
В доклада си Жан-Мари Бокел препоръчва свиване на френските контингенти в четирите държави до едва няколкостотин военни. През последните дни обаче изненадващо Чад прекрати споразумението си за сигурност с Париж, а Сенегал обяви, че френските военни бази са несъвместими със суверенитета на страната.
Западна Африка днес е определяна като световно гнездо на тероризма. Местните джихадистки групировки биха могли да представляват опасност и за Европа. Каква ще е общата ни стратегия?
Жан-Мари Бокел: Търсим не количествения, а качествения отговор. Част от тези страни искат ние да останем, за да осигурим обучението на техните военни – като Международната академия за борба срещу тероризма в Абиджан, където вече участват много европейски и африкански партньори. Сътрудничество също така в сферата на разузнаването, както и във въоръжението – самолети, кораби, дронове – всичко необходимо за модерни отбранителни способности. Нашата цел е тази трансформация в отношенията ни с африканските страни да се осъществи и с по-засилено партньорство с други европейски държави. Както вече сме правили по време на операция "Бархан", България участва със свои военни медици и това беше високо оценено.
От години наблюдаваме навлизането на частната руска компания Вагнер, а сега и на нейния наследник – Африканския корпус – във все повече африкански държави. Има дори информация за руско влияние в превратите в Мали и Буркина Фасо. Как ще отговорим?
Жан-Мари Бокел: Има два аспекта спрямо информационната война, водена от Русия. С нашите партньори сме наясно с нея и не бездействаме. Трябва да реагираме – това и правим, но няма нужда да го разтръбяваме. Също така трябва да работим с местното население. Чрез дейности, чрез които да подобрим техните условия на живот, да помогнем на страните да върнат надеждата на младото поколение, за което понякога единствената перспектива е да емигрира. Трябва да съумеем и да комуникираме с местните, за да им обясним какво точно правим там и да отговорим на всичките лъжи, фалшиви новини и манипулации, които изкарват Франция изкупителната жертва за всичко, което не е наред.
През последните години все по-силно става и китайското присъствие в Африка. Имайки предвид, че става въпрос основно за инвестиции, Франция и Европа разполагат ли все още с някакви инструменти и имат ли желание да участват икономически?
Жан-Мари Бокел: Знаете ли, нашите африкански приятели са достатъчно интелигентни и си дават сметка за нещата. Китай – безспорно голям играч – е един от многото играчи. Въпреки присъствието на Пекин има място и за европейските конкуренти, сред които и Франция – самите африканци ни го казват. Колкото до Русия, африканците не са толкова глупави, що се отнася до ролята на споменатите паравоенни групировки. Между другото, някои страни като Централноафриканската република например, където в един момент присъстваше само Русия, днес искат да засилят контактите си с други партньори, защото са видели какво може и какво не може да им донесе Москва. Африка е континентът на бъдещето, всички търсят място там – някои със скрити цели – като Русия, и със сигурност не трябва да им отстъпваме терена.
Африка е и континентът с най-младото население на планетата и най-малко 2 милиона вътрешно разселени бежанци. Потенциалният риск в случай на нов военен конфликт е тези бежанци да тръгнат към Европа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK