При невъзможност за съставяне на кабинет от новите депутати, президентът може да остави служебното правителство да управлява – в същия състав. Това заяви в специалното предизборно студио експертът по конституционно право проф. Пламен Киров.

Той обясни, че за целта държавният глава трябва да издаде нов указ. Защото настоящият служебен кабинет трябва да подаде оставка, когато Народното събрание започне работа.

„На изпитание не е поставена Конституцията, защото тя е предвидила всички въпроси. На изпитание са поставени всички политици, защото парламентарната форма на управление предполага гъвкаво разделение на властите и управление чрез диалог. За съжаление, диалогът куца“, коментира проф. Киров.

Преподавателят по конституционно право в Софийския университет доц. Наталия Киселова посочи, че сме станали свидетели на тотална липса на диалог между политическите сили. Тя обясни, че партиите ще имат три опита да съставят кабинет след изборите.

„Ако около 20 юли президентът свика първото заседание на 46-ото Народно събрание, започва да тик-така часовникът и времето за трите опита. Горе-долу месец и половина, така октомври месец може да има нови, трети за тази година парламентарни избори“, допълни проф. Киров.

Според него обаче процедурата може да се разтегне и да се направят избори 2 в 1 – парламентарни и президентски в 1 ден. Конституционалистът заяви, че това няма да е в интерес на държавния глава Румен Радев, който ще бъде кандидат за нов мандат.

Доц. Киселова уточни, че действащият президент няма право да разпусне парламента в последните три месеца от мандата си, което е 22 октомври. „Тогава влизаме в хипотеза, в която президентът назначава служебно правителство, но не разпуска Народното събрание“, допълни тя.