Има такъв народ“ (ИТН) взе от президента Румен Радев папката с третия мандат за сформиране на редовно правителство в рамките на 50-ото Народно събрание.

„Това е последният шанс пред 50-ото Народно събрание да излъчи правителство и да не отлети скоропостижно и без съществени постижения в историята“, каза при връчването на мандата държавният глава.

Радев обясни и защо е избрал да го връчи на ИТН – от началото на процеса по връчване на мандатите партията застъпва тезата за надпартиен експертен кабинет.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„На фона на конфликтите между партиите, а и вътрешнопартийните раздори, вие демонстрирате устойчивост на вашата група и на позициите си“, допълни президентът.

Румен Радев напомни, че партията, която получава третия мандат, може на по-късен етап да излъчат кандидат за министър-председател. Той призова ИТН да започнат веднага разговорите с другите политически сили в парламента и в разумен срок да информират за резултата.

„Наясно сме в каква тежка криза е държавата и каква отговорност носи този трети мандат. Според нас по-голяма от първите два мандата“, обяви председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, след като взе папката с третия мандат.

Йорданов даде заявка, че партията ще подходи практично и с разум към третия опит за сформиране на редовно правителство.

„Ще проведем разговори с всички парламентарно представени партии, включително с независимите депутати. Процесът ще бъде изключително прозрачен, пред очите на всички“, заяви още Йорданов.

След срещата при президента Тошко Йорданов обеща, че на всички срещи с другите партии ще присъстват и медии.

По думите му първо ще се преговара за приоритети, срокове и начини за решаване, а след това – за състав на кабинета.

Йорданов обяви, че се надява до края на седмицата да е ясно ще може ли да се реализира третият мандат.

ГЕРБ-СДС получи първия мандат, предложи проектокабинет с премиер Росен Желязков, но не събра необходимата подкрепа.

ПП-ДБ пък изненадващо стана втора по численост парламентарна група, след като ДПС се разцепи – от парламентарната група бяха изключени няколко души, а други сами я напуснаха.

Коалицията предложи на другите политически сили в НС да се приемат 7 закона за три месеца и след това да пробват да сформират редовно правителство. ПП-ДБ не получи подкрепа за тази идея и върнаха папката с втория мандат неизпълнена.

Ако и ИТН не успее да сформира редовен кабинет в рамките на 50-ото НС, президентът насрочва нови избори и назначава нов служебен кабинет.